Hlavní obsah

ČT: Milan Kundera udal za komunismu známého

Česká televize uvedla s odkazem na týdeník Respekt, že slavný český spisovatel žijící ve Francii Milan Kundera udal za komunismu kamaráda kolegyně z vysokoškolské koleje, letce Miroslava Dvořáčka. Ten skončil v uranových dolech.

ČT: Milan Kundera udal za komunismu známého

Podle historika osloveného Českou televizí Dvořáček velmi pravděpodobně na základě tohoto udání strávil 14 let v komunistických vězeních.

Spisovatel Ivan Klíma pro ČT uvedl, že ho to hromilo. "To je naprosto nečekané," řekl. Sám Kundera se s novináři vůbec nebaví a nekomentoval tak ani toto obvinění.

Loni obdržel státní cenu

V roce 2007 dostal českou státní cenu za literaturu. Ceremoniálu v Českém muzeu hudby se však nezúčastnil, cenu za něj převzal jeho přítel a ředitel agentury Dilia Jiří Srstka.

Kundera je dnes jednoznačně nejslavnějším žijícím autorem českého původu. Narodil se v roce 1929 v Brně. Studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kterou nedokončil, a filmovou fakultu na AMU. Od sedmdesátých let žije ve Francii a nepíše česky.

Kundera začínal v 50. letech básněmi a napsal také divadelní hry Majitelé klíčů a Ptákovina, ale jádrem jeho tvorby jsou hlavně povídky a romány. Ke špičce české prózy 20. století se řadí zejména povídky ze 60. let Směšné lásky a slavný román Žert.

V tomto svém nejproslulejším díle Kundera rozpracoval tezi, že naše činy nabývají opačného smyslu, než jaký jim připisujeme. Když student Ludvík v Žertu odešle kolegyni pohled s poznámkou zesměšňující marxismus, netuší, jakou bizarní smršť pohrom na sebe přivolá. Celé dějiny pak autorovi připadají jako jeden velký krutý žert. Kundera sám napsal také scénář k filmu Žert. Ve snímku si zahráli Josef Somr, Luďek Munzar a Jana Dítětová.

Z pozdějších autorových prací vyniká Život je jinde, Nesnesitelná lehkost bytí, Nesmrtelnost či Pomalost. Ve Francii Kundera vydal např. sbírku esejů Zrazené testamenty a Umění románu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků