Hlavní obsah
Letní Sportmanie Plzeň 2017 nabídne od 18. do 27. srpna v areálu za OC Plzeň Plaza téměř padesátku stanovišť s nejrůznějšími sporty. Foto: Magistrát města Plzně

Čestný Oscar pro režiséra 12 rozhněvaných mužů

Stříbrnému plátnu propadl Sidney Lumet jako režisér v roce 1957 svým debutem 12 rozhněvaných mužů (12 Angry Men). Od té doby ve své filmografii nashromáždil více než čtyři desítky filmů. Již první snímek mu vynesl nominaci na Oscara. Musel si na něj však počkat. Americká Akademie filmových umění a věd jeho přínos filmu totiž ocení čestným Oscarem.

Letní Sportmanie Plzeň 2017 nabídne od 18. do 27. srpna v areálu za OC Plzeň Plaza téměř padesátku stanovišť s nejrůznějšími sporty. Foto: Magistrát města Plzně
Čestný Oscar pro režiséra 12 rozhněvaných mužů

"Lumet je jedním z nejdůležitějších režisérů v historii amerického filmu," prohlásil prezident Akademie Frank Pierson a dodal, že "jeho práce zanechala nesmazatelnou stopu jak u diváků, tak ve filmové historii jako takové. Je to velké osobní potěšení a profesionální čest oznámit Sidneymu, že získal toto nejvyšší profesní ocenění".

Lumet cenu převezme 27. února.

Na Oscara byl nominován celkem pětkrát - čtyřikrát jako režisér a jednou jako spoluautor scénáře za film Prince of the City (1981). První nominaci mu vynesl hned jeho debut na stříbrném plátně - již zmíněný snímek 12 rozhněvaných mužů, kde si zahrál i Jiří Voskovec. Na další nominaci čekal téměř dvacet let - získal ji v roce 1976 za film Dog Day Afternoon (Psí odpoledne). Potřetí byl ve hře za snímek Televizní síť z roku 1976. A po čtvrté v roli režiséra byl mezi nominovanými v roce 1983 za film The Verdict.

Mezi jeho další filmy patří například Gloria (1999) se Sharon Stoneovou v hlavní roli, Vražda v Orient Expresu (1974), kde si zahrála celá plejáda slavných herců - Albert Finney v roli Hercule Poirota, Ingrid Bergmanová, Jacqueline Bissetová, Sean Connery či Michael York. Natočil i snímek Serpico (1973) s Al Pacinem, kterému tato role vynesla nominaci na Oscara, Pohled z mostu na motivy hry Arthura Millera, Způsob útěku s Marlonem Brandem a Pahorek.

Lumet se narodil 25. června 1924 ve Filadelfii a do světa showbiznysu vstoupil ve čtyřech letech účinkováním v newyorském Yiddish Art Theater. Od padesátých let minulého století se začal věnovat televizní režii. Jeho otec Baruch Lumet byl herec a matka Eugenia Wermus tanečnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků