Hlavní obsah
Budova bývalé prodejny Včela ve Frýdlantské ulici v Praze 8. Foto: Petra Widžová

Bývalou samoobsluhu oživí současné umění

Výlohy někdejší prodejny spotřebního družstva Včela na pražském sídlišti Ďáblice ozdobí díla současných výtvarníků. Program nové galerie ve veřejném prostoru Vitríny Frýdlantská zahájila výstava fotografa Štěpána Jílka.

Budova bývalé prodejny Včela ve Frýdlantské ulici v Praze 8. Foto: Petra Widžová
Bývalou samoobsluhu oživí současné umění

„Vzhledem k aktuální uzavírce galerií jsou výlohy ideální výstavní formou,“ řekla Právu kurátorka a spoluzakladatelka projektu Vitríny Frýdlantská Petra Widžová. Leitmotivem letošního roku, během něhož chystají s kurátorkou Josefínou Frýbovou nabídnout postupně šest výstav, je Prázdné místo.

„V názvu jsme se inspirovaly osudem opuštěné budovy na kraji sídliště, v níž ještě pár let nazpět částečně obchody fungovaly. Zajímá nás problematika dočasných kulturních provozů a využívání těchto míst,“ vysvětlila Widžová.

Po přehlídce tří snímků Štěpána Jílka, jenž se zabývá melancholickou fotografií a v cyklu pojmenovaném Mimo sezónu ukazuje prázdnotu rekreačních středisek na rodné Vysočině, budou následovat výstava fotografky Terezy Bonaventurové nebo malíře Jakuba Janovského.

Jakmile to vládní opatření dovolí, uskuteční se také doprovodný program. Kurátorky doufají v termíny v létě nebo na podzim.

„Uvažujeme o fotografických vycházkách či debatách s umělci. Rádi bychom více pracovali s veřejným prostorem a zorganizovali performance. Chceme navázat spolupráci s uměleckou skupinou Ládví, která v této lokalitě v minulosti realizovala intervence,“ dodala Widžová.

Vitríny nové galerii poskytuje spolkový prostor Úl spolupracující se sdružením Alternativa II. Ve zchátralém objektu, který nyní Úl spravuje, hodlá v budoucnu otevřít kavárnu, bar, galerii, coworkingový prostor, divadelní a přednáškový sál a otevřené dílny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků