Hlavní obsah
Ředitel brněnského studia Karel Burian prý o výzvě nic neví. Foto: Archív, Právo

Brněnské osobnosti požadují odstoupení šéfa tamního studia ČT

Nový šéf brněnského studia České televize (ČT) Karel Burian čelí dva týdny po nástupu do funkce první výzvě k rezignaci. Podepsalo ji 24 významných osobností brněnské kultury - umělci, vědci a šéfové prestižních institucí. Jmenování Buriana považují za "nepochopitelné selhání". Burian se podle nich neosvědčil již při svém působení ve funkci šéfa zpravodajství brněnského studia, když údajně ovlivňoval obsah zpráv.

Ředitel brněnského studia Karel Burian prý o výzvě nic neví. Foto: Archív, Právo
Brněnské osobnosti požadují odstoupení šéfa tamního studia ČT

Výzvu a seznam signatářů zveřejnil v noci na čtvrtek člen Rady ČT Jiří Voráč. Burian se prý k výzvě vyjádří během dne.

"Televize veřejné služby placená občany musí dbát své důvěryhodnosti a dodržování etických standardů. Jmenování Karla Buriana do funkce ředitele škodí pověsti ČT a jejího brněnského studia, stejně jako pověsti města Brna a regionu. Prvním a nezbytným krokem k řešením situace je odstoupení Karla Buriana z funkce," stojí ve výzvě, která připomíná interní kontrolu a externí audit, po kterých musel Burian v roce 2001 z televize odejít.

Výzvu k odstoupení podle Voráčova seznamu podepsali například rektor JAMU Václav Cejpek, ředitel Filharmonie Brno David Mareček, ředitel Moravské galerie Marek Pokorný, šéf Domu umění Rostislav Koryčánek, umělecký šéf Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek, šéf činohry Národního divadla Brno Zdeněk Plachý a ředitel Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý. Mezi signatáři jsou též literáti Jiří Kratochvil a Jiří Kuběna, režisér Jan Antonín Pitínský, skladatel Martin Dohnal a několik současných i emeritních vysokoškolských učitelů z různých oborů.

Manipulace se zpravodajstvím? 

Třiapadesátiletý Burian uspěl ve výběrovém řízení. Rada ČT jej jmenovala 19. prosince. Přišel na místo, které uvolnil Vladimír Karmazín, nynější provozní ředitel celé České televize. Burian vystudoval produkci na FAMU, v televizi působil v letech 1973 až 2001. Pak stál u zrodu rádia Petrov a vedl zpravodajství Regionální televizní agentury. Kritici mu vyčítali údajnou tendenčnost některých reportáží připravovaných v době, kdy pracoval jako šéf zpravodajství České televize.

"Musel z této funkce s ostudou odejít pro vážné profesní a morální selhání. Podle nálezů interní kontroly i externího auditu z let 2000 a 2001 docházelo pod jeho vedením k manipulaci se zpravodajstvím ve prospěch některých politických a podnikatelských subjektů," stojí ve výzvě k odstoupení.

„Mně nikdo žádnou výzvu nedoručil,“ uvedl Burian v reakci na dotazy novinářů, kteří výzvu dostali elektronickou poštou. „Pakliže ale taková výzva existuje, uvádím, že jsem byl do funkce jmenován Radou ČT poté, co jsem řádně prošel výběrovým řízením. Funkci jsem přijal s plnou odpovědností za brněnské televizní studio. Jeho rozvoj je mojí prioritou,“ pokračoval ředitel, který výzvu k odstoupení označil Burian za snahu o destabilizaci studia a o cílené odvádění pozornosti od úkolů, které ho čekají. Připomeňme, že k těm hlavním má patřit odpovědnost za stavbu nového studia, která má zanedlouho začít.

Janeček se Buriana zastal 

Generální ředitel ČT Jiří Janeček ve čtvrtek zaslal Novinkám tiskové prohlášení, kde uvádí: "Karla Buriana vybrala do čela TS Brno komise v mimořádně náročném tříkolovém výběrovém řízení a jeho jmenování po té posvětila i Rada České televize. Vzhledem k tomu, že výzva operuje s výrazně posunutými informacemi a polopravdami, nevidím důvod k tomu, aby Karel Burian nemohl naplnit své záměry, se kterými ve výběrovém řízení uspěl a prokázat, že je profesionálem na svém místě. Jeho práce bude pod výraznou kontrolou vnitřní i veřejnou a Karel Burian je na to připraven".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků