Hlavní obsah
Foto: město Bohumín

Bláznův dům Lubora Kasala

Lubor Kasal se od konce 70. let účastnil pořadů Mirka Kováříka Zelené peří. Po almanaších Klíčení a Zelené peří se v roce 1989 představil vlastní prvotinou Dosudby. K jeho nejpozoruhodnějším veršům patří skladba Hladolet z roku 2000.

Foto: město Bohumín
Bláznův dům Lubora Kasala

Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, pracoval jako redaktor, v letech 1993-2000 byl šéfredaktorem literárního časopisu Tvar, letos začal vydávat českou beletrii ve vlastním nakladatelství Lubor Kasal.

Jeho šestá básnická sbírka zavádí čtenáře do fantaskního světa tajemného - bláznova domu. Oním "bláznem" je zřejmě samotný básník a "domem" jeho vnitřní svět, svět jeho imaginace, fantazie, jeho podvědomí a sny. V jednadvaceti číslovaných obrazech projdeme různými předpokoji, pokoji, narozením i smrtí a na závěr opět z domu vyjdeme, vrátíme se na začátek s věčnou otázkou: Kde domov můj? Kde domov...

Kasalova sbírka je kompaktním souborem krutých, bolestných, děsivých básní. Krutých ve smyslu dobývání se podstaty, bolestných odkrýváním a nevyhýbáním se strachu ze smrti a umírání, děsivých vyjevováním démonických obrazů ošklivosti, často ve zcela bizarních, chtělo by se říct až surreálných souvislostech (Děvčátko mrtvé maso rozkrájí / a potom ho klohní / ... / a špejlí píchne do očí / zda se už sklivcem spekla / ... / Podává se bábovka a káva). Sbírka cenná osobním nasazením autora, jeho odvahou otevírat brány pekla, jež se nachází v každém z nás.

X

Dům hustě plane v dešti
Šlehají mince do smrákání
po půdách paviáni vřeští
Kdo uteče a kdo se zachrání?
Dům vodou hustě hoří
Do mraků letí orli panny
ze sklepa lezou tchoři
Kdo bude první ušlapaný?
Zvířecí panika a pomatení
myšlenky zaťaté jak pěsti
ve kterých ohně těkají a pění
Copak se ukáže - padne na minci?
Zlatavá smůla či železné štěstí?
Zvířata v hořícím blázinci...

Lubor Kasal: Bláznův dům

Host 2004 52 stran, doporučená cena 99 Kč

Desátý obraz ze sbírky Bláznův dům

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků