Hlavní obsah

Bard Peter Hammill zahraje v Praze

Britský zpěvák, kytarista a pianista Peter Hammill vystoupí v pátek v Praze ve velkém sále Městské knihovny. Hammill na sebe upozornil v sedmdesátých letech, kdy vedl skupinu Van der Graaf Generator, která spolu s King Crimson patřila k nejzajímavějším představitelům progresivního rocku. Na rozdíl od mnohých jiných exponentů žánru však neustrnul a rozšířil svůj záběr až k folku a písničkářství, což se ukázalo zejména na jeho sólových albech.

Bard Peter Hammill zahraje v Praze

Van der Graaf Generator patřili k předním přestavitelům progresivního rocku. Stavěli na propracovaných kompozicích, které oplývaly nebývalou dramatičností a emocemi, takže nešlo jen chladnou o prezentaci vlastních instrumentálních schopností. Hammill měl podobně jako zpěvák Genesis Peter Gabriel na víc.

Na konci sedmdesátých let se kapela rozešla, to už se však Hammill soustředil na sólovou kariér. V menším obsazení a s v komornějším pojetí ovlivněném folkem a písničkářstvím mohl nejen lépe uplatnit svůj básnický jazyk, ale také snáze reagovat na proměnu hudební scéna a začal dokonce využívat i elektroniky. Jeho temné skladby a silné texty ovlivnily i Nicka Cavea.

Hammill se v Praze už sólově představil v první polovině devadesátých let. Nejsilnější bylo, když zpíval u piana. Nedávno se přestavil s obnovenými Van der Graaf Generator. Nyní bude vystupovat sólově. Hammill je na turné ke své poslední, už čtyřicáté desce Thin Air.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků