Hlavní obsah
Slovenský výtvarník Ašot Haas Foto: Jan Šída, Právo

Ašot Haas vytváří ze světla a zvuku prostorové objekty

Slovenský výtvarník Ašot Haas vystavuje světelné skulptury a obrazy do 18. října v pražské DSC Gallery. Expozice Resonance of Sound představuje díla, která se pohybují na tenké hraně mezi postmoderním designem, avantgardním sochařstvím a sklářskou tvorbou.

Slovenský výtvarník Ašot Haas Foto: Jan Šída, Právo
Ašot Haas vytváří ze světla a zvuku prostorové objekty

Fundamentálním materiálem, se kterým tvůrce operuje, je optické plexisklo. Coby imateriální nadstavbu, ozvláštňující prostorové objekty, ale používá, nebo spíše využívá, světelných paprsků a zvukových vln.

Slovenský umělec Ašot Haas vytváří díla z optického plexiskla.

Foto: Jan Šída, Právo

Světlo přitom dopadá v různou denní dobu na plexisklové krystaly pod jiným úhlem a vytváří zcela jiné vizuální efekty. Ty podporuje i odlišné barevné nasvícení, takže vždy máme co do činění s originálem v konkrétním, právě plynoucím časoprostoru.

Nejzvláštnějším exponátem je obdélníkový obraz, který pracuje také se zvukem a zapojuje do dění každého, kdo projde kolem. Člověk totiž zvuk modeluje pohybem těla, takže prostřednictvím vlastního fyzična vytváří spontánní hudební produkci. Originální nástroj připomíná vyluzovanými tóny elektronický hudební nástroj theremin.

Výtvarník vysvětluje princip zvukového obrazu.

Foto: Jan Šída, Právo

Instrument inspiroval i dýdžejku, která vernisáž doprovázela hudební produkcí. Možná by bylo zajímavé spojit Haasovy svébytné objekty s koncertní živou tvorbou. Zkusit těsně propojit galerijní prostory s klubem, aby návštěvník procházel neostrou hranicí mezi oběma prostředími a díky tomu získal komplexní zkušenost se všemi možnými formami smyslových zážitků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků