Hlavní obsah
Na koncert skupiny Kryštof pozval zpěvák Richard Krajčo písničkáře Jaromíra Nohavicu. Foto: Aleš Honus , Právo

ANKETA: Udělte Anděla skladbě roku

Ceny Akademie populární hudby Anděl se budou udělovat v sobotu 16. března. Čtenáři Novinek mohou udělit své Anděly už nyní v sérii anket, které se budou konat celý týden. V šestém díle vybírejte Skladbu roku 2012.

Na koncert skupiny Kryštof pozval zpěvák Richard Krajčo písničkáře Jaromíra Nohavicu. Foto: Aleš Honus , Právo
ANKETA: Udělte Anděla skladbě roku

Nejvíce hlasů od Akademiků dostala třinecká kapela Charlie Straight za píseň Coco (album Someone With a Slow Heartbeat), nominována byla i populární formace Kryštof za píseň Inzerát (deska Inzerát) a třetici uzavírá opět kapela Kryštof, tentokrát však za Křídla z mýdla, kterou nahrála s písničkářem Jaromírem Nohavicou.

Anděl hrající na šalmaj

Hudební ceny Anděl se v České republice začaly udělovat v roce 1991. Tehdy ještě federální a oficiální název zněl Výroční československé hudební ceny. Úplně prvními nositeli tohoto ocenění a celkovými králi prvního ročníku se stali členové skupiny Lucie.

Zpěvačkou roku 1991 byla Bára Basiková a zpěvákem roku se poprvé a naposledy stal Slovák Pavol Habera. Další ročníky už byly jen české.

V letech 1992 až 1996 se cenám začalo říkat české Grammy a vítězové si odnášeli podle amerického vzoru malé gramofony. Američané si ale stěžovali, že český název porušuje copyright, a tak se od roku 1997 stala symbolem prestižních ocenění zlatá soška Anděla hrajícího na šalmaj, kterou vytvořil sochař Jaroslav Róna.

Partnerem cen Akademie populární hudby je společnost Seznam.cz, která pro uživatele služby Mixér připravila speciální kanál věnovaný interpretům usilujícím o sošku Anděla.

HLASOVÁNÍ V ANKETĚ BYLO UKONČENO.
Anketa
Které skladbě byste dali Anděla pro rok 2012?
Charlie Straight: Coco
15.3 %
Kryštof: Inzerát
14.9 %
Kryštof +J. Nohavica: Křídla z mýdla
69.8 %
Celkem hlasovalo 2215 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků