Hlavní obsah

Americký fotograf ukazuje New Yorku české Romy

Úspěšné české Romy - lékaře, soudce, ředitelku muzea, redaktora, ministerského radu, spisovatelku, policistu a další - představuje na svých portrétech americký fotograf Chad Evans Wyatt. "Dnes existují velmi zdeformované pohledy na Romy. Moje snímky jsou pokusem očistit je, objevit nový jazyk a nová pravidla fotografování Romů," řekl autor při úterní vernisáži své výstavy Romské obrození (Roma Rising) v newyorském Českém centru.

Americký fotograf ukazuje New Yorku české Romy

Na zhruba stu černobílých snímků, z nichž čtvrtina tvoří současnou expozici, zachytil "vzdělané Romy, kteří přijali vysoce odpovědná povolání, založili podniky a vstoupili do profesionálního ringu".

"Je to významné množství neobyčejných lidí, kteří jsou Romové a pracují (v takových postaveních) v České republice," uvedl. Při svém osmiletém pobytu v České republice si všiml článků o tom, jak Romové údajně nemohou dosáhnout vzdělání, jsou neodpovědní a nepřemýšlejí o budoucnosti.

"To mě zneklidnilo. Sám jsem poloviční černoch," řekl a připomněl období černošského hnutí za občanská práva v 50. letech 20. století v USA, kdy vzdělaní černošští aktivisté pomáhali povznést ostatní příslušníky své menšiny.

"Poznal jsem Romy, kteří se dostali do střední třídy, mezi úspěšné profesionály," prohlásil v této souvislosti. Současné fotografie Romů v médiích jsou "velmi špatnou imitací" vynikajících snímků českého fotografa Josefa Koudelky, který v 60. letech minulého století zaznamenal život Romů na východním Slovensku a "postavil základy moderní fotožurnalistiky", tvrdí Wyatt.

Noviny přinášejí zkreslený pohled na Romy

Většina dnešních snímků v novinách podle něho přináší "skutečně zkreslené" pohledy na Romy. Lidé v projektu Romské obrození představují "znovuzrození romské komunity", která v Československu existovala před druhou světovou válkou, ale byla nacisty zcela zničena, uvedl Wyatt. "V České republice je 62 let po válce nová komunita romské střední třídy, Romů s profesními úspěchy. To je velmi podnětné," dodal.

Premiéru měla jeho výstava v roce 2004 v Muzeu romské kultury v Brně a v Národním českém a slovenském muzeu a knihovně v Cedar Rapids v americkém státě Iowa. Od té doby procestovala řadu evropských zemí a amerických měst. Letos bude mimo jiné uvedena v pensylvánském Bethlehemu, ve Zlíně a Karviné a stane se součástí skupinové expozice v rakouském Štýrském Hradci. Fotografie vyšly také v knižním vydání.

Wyatt, který si vydobyl uznání zejména za portréty osobností z uměleckého světa, ale fotografoval také pět amerických prezidentů, má za sebou úspěšný projekt portrétů s názvem 101 umělců České republiky.

 K této zemi má úzký vztah díky své manželce, která ho do ní přivedla v roce 1993, když pátrala po svých předcích za železnou oponou. Na výstavu Romské obrození v New Yorku naváže příští týden promítání českého filmu Marian s romskou tematikou. České centrum hodlá také na podzim přivézt na newyorský mezinárodní Gypsy Festival českou romskou kapelu. "Chceme se romské problematice věnovat daleko více než dříve," řekla výkonná ředitelka centra Monika Koblerová. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků