Hlavní obsah
Bývalý prezident Václav Havel Foto: Reuters

Americkému představiteli Riegera se v Odcházení líbí Havlův humor

Humor a ironie se ve hře Odcházení od Václava Havla líbí americkému herci Davidovi Strathairnovi, který ztvární hlavní roli kancléře Viléma Riegera v její první inscenaci ve Spojených státech. Poslední dramatický výtvor někdejšího českého prezidenta má podle něj mnoho rovin, jež je náročné vystihnout. Zkoušky na představení proto byly náročné i vzrušující, řekl Strathairn ve filadelfském divadle Wilma Theater, které premiéru uvede ve středu.

Bývalý prezident Václav Havel Foto: Reuters
Americkému představiteli Riegera se v Odcházení líbí Havlův humor

"Havlův smysl pro humor je docela rozkošný. Líbí se mi, jak do hry začleňuje všechny ty okamžiky, které matou diváka, které narušují její rytmus, jako třeba hlas autora," uvedl herec, který byl v roce 2006 nominován na Oscara za roli novináře Edwarda Murrowa ve filmu Dobrou noc a hodně štěstí (2005).

Strathairn dodal, že se mu líbí Havlova smělost, se kterou si zahrává s diváky, i to jak se do hry promítá autorova divadelní i politická zkušenost. "Je to docela vzácné. Moc her, jež napsali prezidenti nebo kancléři, neexistuje," řekl herec. S Havlem se nesetkává poprvé. Jako mladý a neznámý herec si zahrál v jeho hře Pokoušení, kterou v roce 1989 v New Yorku režíroval Jiří Žižka, jenž v roce 1976 utekl z tehdejší Československé socialistické republiky.

Žižka je i režisérem chystané americké premiéry poslední Havlovy hry. Divadlo Wilma Theatre, které patří k významným filadelfským i americkým scénám, vede se svou ženou Blankou od roku 1981. K zájmu o divadlo jej přitom kdysi přivedl právě Havel.

"Když mi bylo asi 15 let, tak jsem viděl jeho druhou hru Vyrozumění v Divadle Na Zábradlí. Hrozně se mi to líbilo, takže jsem se rozhodl být v divadle. Byl jsem filmař, fotograf, věnoval jsem si i grafice, ale divadlo mě začalo víc zajímat kvůli té absurditě a humoru, které dal na jeviště," řekl režisér.

 

Havel bude v sále

Strathairna vybral do hlavní role, protože jde o inteligentního herce, který Havlovi rozumí. Odcházení pak považuje za jednu z nejlepších her bývalého českého prezidenta. "Ze všech Havlových her je to asi ta nejvíc univerzální hra. Všichni totiž musejí někdy někam odejít, třeba z rodiny, nebo ze země," uvedl režisér.

Strathairn na Odcházení také oceňuje to, jak se nebere vážně. "Pro diváky to bude ošidné představení. V žádném okamžiku si nebudou jistí, na čem jsou," míní Strathairn. Reakce amerického publika si při premiéře ověří i Havel, který se jí zúčastní se svou manželkou Dagmar. "Doufám, že si to užije, protože mám dojem, že si užíval psaní hry," podotkl americký herec, který se před kamerou naposledy objevil v jednom z dílů populárního seriálu Dr. House.

Havel, jenž po filadelfské premiéře zakončí svůj současný dvacetidenní pobyt v USA, napsal Odcházení jako svou první novou hru po téměř 20 letech. Premiéra příběhu o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci patřila v roce 2008 mezi nesledovanější kulturní události v České republice. V zahraniční dosud bylo Odcházení nastudováno například ve Slovenském národním divadle z Bratislavy, pro jehož potřeby je přeložil Milan Lasica. Mělo premiéru v Polsku, Británii, Německu, Bulharsku či Chorvatsku.

"Je to výjimečné divadelní dílo, a tak je náročné obsáhnout všechny divadelní vlivy, které Havel do jeho textu vložil - odkazy k velkým dramatikům, jako byl Čechov, Shakespeare, možná i Beckett či Ionesco a Havel sám," míní Strathairn.

Odcházení se kromě divadla zřejmě objeví i na filmovém plátně. Režisérem snímku by měl být Havel. Svůj první celovečerní film chce exprezident a dramatik natáčet od 2. července. Přípravné práce na letní natáčení již začaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků