Hlavní obsah

Američané přestávají chodit do kina

Do kin přišlo v USA nejméně lidí za posledních šestnáct let, uvedla CNN. Přestože se lístky zdražují, tržby jsou horší než loni. Propad návštěvnosti byl tedy značný.

Američané přestávají chodit do kina

Odhady filmového průmyslu hovoří o meziročním propadu tržeb o 4,5 procenta, přestože průměrná cena lístku letos přesáhla osm dolarů (cca 160 korun). Odhaduje se, že se za rok prodalo něco kolem 1,2 - 1,3 miliardy lístků.

CNN se pozastavuje nad změnou trendu, který dříve platil - totiž že průměrný americký divák chodí na hloupé komerční filmy i v ekonomické krizi. To už nefunguje. Klesá zájem o různé 3D podívané, přestože nekladou na diváka žádné nároky, a trend je dlouhodobý. Počet návštěvníků kin klesá už od roku 2002.

Raději na venkov

Průmysl reaguje neustálým zdražováním a vymýšlením technickým vychytávek, což nemusí být správná cesta. Lidé totiž odmítají platit právě předražená supermoderní kina v metropolích, kde si někdy účtují 18 až 20 dolarů za film. Drahé lístky sice částečně zachránily rozpočty studií pro tento rok, ale současně jsou cestou do pekel.

V ČR nejsou přesná čísla za rok 2011 k dispozici, ale nárůst se nečeká. Ceny lístků se u nás bohužel blíží těm americkým, přestože kupní síla je mnohem nižší.

Lístek na Harryho Pottera stál letos v Praze cca 18 dolarů, zatímco v Imaxu v Arizoně 15 dolarů a v City Cinemas v New Yorku bez 3D dokonce jen 13 dolarů. Pouze v malých českých městech přežívá pár starých sálů, kde se ještě platí 70-90 korun. V Praze se pak snaží odolávat multikinům artová kina jako Aero nebo Světozor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků