Jak dlouho jste s Mercurym pracoval?

Dvanáct let, od listopadu 1979 až do jeho smrti.

Freddieho hudba mi připadá melancholická, ale byl on sám melancholický?

Ne, Freddie byl pravý opak. On miloval život a moje trvalá vzpomínka na něj je, jak se doma směje. Když ho vidíte v rozhovorech, jeho rty neodhalují zuby a nebo si před pusu dává ruku, aby zakryl zuby, protože je nesnášel (Freddie Mercury měl křivé horní zuby, pozn. aut.). Ale doma se smál na celé kolo.

Takže byl v soukromí bezstarostný člověk?

Ano, měl smysl pro humor a nikdy se nenechal ničím srazit na dno.

Staral se třeba o peníze? Věděl vůbec, jak je bohatý?

Ne, jednou říkal, že neví, kolik peněz má. Jeho představa byla, že každý je na zemi za určitým účelem. Říkával: Někteří lidé umějí dobře řídit, tak jsou řidiči, jiní umějí vařit, tak jsou kuchaři a někteří jsou účetní a ti vědí, kolik mám peněz.

Prozraďte nám něco o legendárních party ve Freddieho domě...

On si nejvíce užíval, když pozoroval ostatní, jak se dobře baví. Měl peníze a když slavil 44. narozeniny, pozval 44 hostů a každému z nich dal dárek od Tiffanyho. Jedna z pověstí o jeho party zněla, že po domě chodil trpaslík s mísou kokainu na hlavě. To se nikdy nestalo. Je to perfektní obraz rock´n´rollové party, ale není to pravda. Jistě, byly tam drogy, ale nikdo nikoho nenutil a dělalo se to spíše někde v zákulisí. Policie věděla, že Freddie má kokain, ale protože s tím nechodil na veřejnost, prostě ho nechali být. Typické pro Freddieho bylo, že nejdříve udělal party a pak teprve vymyslel důvod.

Měl nějaké hobby? Četl jsem, že vůbec nesportoval, ale přesto vypadal dost vysportovaně...

Ve škole byl velmi dobrý v boxu a ve stolním tenise.

A později?

Pořád koukal v TV na rugby. A také si vzpomínám, že nikdy nepřečetl žádnou knihu, on četl jedině Architectural Digest a katalogy z aukcí umění. Jeho velké hobby bylo nakupování starožitností.

Prý byl velký sběratel japonského umění...

Ano, měl obrovskou sbírku japonského umění. Také měl Dalího, nějaké viktoriánské portréty a další díla.

Kreslil?

Ano, jeho sestra má všechny jeho obrazy. Pamatuju si, jak jednou prohlížel katalog a uviděl skicu od Matisse za 12 000 liber. Řekl, abych přinesl papír a tužku, a velmi rychle nakreslil kopii k nerozeznání. Pak řekl: "Tohle že má mít hodnotu 12 000 liber? No možná jednou." Pak to podepsal a dal mi to. Nikdy to neprodám.

Řekněte nám něco o vztahu Freddieho a Briana Maye. Nebyla mezi nimi rivalita?

Život v kapele je jako manželství nebo jako společnost se čtyřmi šéfy, všichni členové Queen měli stejnou váhu. Mohli se hádat a řvát, ale další den přišli a zase spolupracovali. Říkal jste, že na vás ta hudba působí melacholicky, ale možná to způsobil Brian. On měl v sobě dvě stránky: melacholii a tvrdý rock. Brian psal více z nahromaděné zkušenosti, zatímco Freddie tvořil z momentální nálady, z toho, co se mu zrovna honilo hlavou.

Přesto existovalo v 80. letech vážné nebezpečí, že se rozpadnou, ne?

Myslím že ano. Před koncertem Live Aid to hrozilo. Queen tehdy přišli o podněty, trochu nevěděli jak dál. Ale pak zahráli na Live Aid a zase cítili tu vzpruhu od publika. Oni potřebovali vědět, že to lidi ještě chtějí, protože na začátku 80. let vládl punk a bylo nemyslitelné, že by se Queen vydali touhle cestou. S albem Hot Space se trochu přiblížili taneční muzice, ale kromě Freddieho se to v kapele nikomu nelíbilo.

Vždycky jsem miloval videoklipy Queen. Záleželo mu na nich hodně?

Určitě, trávil celé dny prací na storyboardu klipů a myslím, že ani jeden klip Queen neukazuje reálný život, všechno je to z říše fantazie.

Jak to bylo s použitím klasického černobílého filmu Metropolis v klipu Radio Ga Ga?

Nevím, od koho přesně ta myšlenka pocházela, ale bylo to součástí Freddieho smlouvy, když se k Metropolisu dělala hudba. Je zajímavé, že jsou v klipu i scény nově udělané "jako z Metropolisu" (Freddie Mercury otáčí obřími hodinami, pozn. aut.)

Co víte o Freddieho rodičích?

Byli na něj strašně hrdí. Před pár týdny jsem se s Freddieho matkou setkal v Montreaux. Je nádherné ji poslouchat, stále mluví o "našem Freddiem". Otec už umřel. Rodiče chodili na téměř všechny koncerty. Fanoušci Freddieho matku milují, když odjížděla, říkala, že nikdy necítila tolik lásky jako od Freddieho fanoušků.