Letos nezpracovávali umělci jedno téma, ale společným jmenovatelem pro většinu vystavených soch je "people based", tedy lidský element: "Díla by měla diváka pobavit, vzbuzovat úsměv," uvedli ve středu na setkání s novináři organizátoři z Gallery Art Factory. V tzv. Galerii pod širým nebem prezentuje svá díla na 47 českých i zahraničních umělců jako Dennis Oppenheim, Milan Knížák, Mark Titchner, Vladimír Franz, Teresa Matasová, Manolo Paz či Aleš Veselý. 

Největší hvězdou, která na čtvrtý ročník festivalu dorazí, je americký konceptualista Dennis Oppenheim. Proslavil se mimo jiné skulpturami Krystalů a kostelů postavených na špici rozmístěných po celém světě. Do Prahy přivezl pět soch Vzdušných klozetů, které budou na evropském kontinentu vystaveny premiérově. Autor, pro něhož je typická jistá nadsázka a ironie, vytvořil stromy s větvemi a listím z umyvadel a záchodových mís se vzkazem: respektujte naše životní prostředí.

Úsměv a ironie

Ani letos nechybí dílo ředitele Národní galerie Milana Knížáka, který v roce 2004 vystavoval na Václavském náměstí Veřejný stůl. Pro letošní ročník připravil společně s devatenácti umělci z jeho ateliéru 12 písmen. "Sochu" tvoří nápis Umění je nanic složený z dvanácti dvoumetrových betonových písmen.  

"Je to podnět k diskusi, který může, když žádnou reakci nevyvolá, alespoň sloužit jako lavičky. Jak vidíme na fotografii, dialog sochy s městem začal mimořádně aktivně, Pražané si ji už stačili oblíbit. Používají ji, odpočívají na ní a nenechávají se vyvést z míry ani bezútěšným betonovým sdělením: Umění je na nic," vysvětlil svůj tvůrčí záměr ředitel ND.

Sculpture Grande je unikátní příležitostí, jak oživit městský urbanismus. Každoročně "galerii navštíví" milióny lidí.