Jeffa Becka odmalička fascinovaly kytary. Jako teenager si jednu sám doma sestavil a hrál si na ni s kamarádem Jimmym Pagem, budoucí hvězdou Led Zeppelin. Pak prožil krátké, ale intenzivní období se skupinou Yardbirds a později založil Jeff Beck Group. Sestavy a názvy se padesát let pořád měnily, ale jedno zůstávalo - nenapodobitelný kytarový rukopis tohoto nadžánrového muzikanta.

Pro magazín RollingStone Beck vzpomínal, jak ho jeho rodiče odrazovali od rocku. Matka tlačila, aby se stal pianistou. ”Pořád si stěžovali, ale nezastavili mě. Předpokládám, že si říkali: když má tu kytaru, aspoň nechodí někam krást. Jediní kamarádi, co jsem tehdy měl, byli pěkní grázlové.“

Jeff Beck

Jeff Beck

FOTO: Profimedia.cz

”Jednou jsem začal psát memoáry a potom jsem si pomyslel ne, ať se v tom hrabou, až umřu,“ popsal Beck s úsměvem svou vlažnou snahu zachytit životní příběh na papír. Proto také uvítal, že někdo chce natočit film - alespoň to nemusí psát sám.

Dnes 73letý kytarista má stále plno práce, jede na turné a občas si odskočí do studia. Ve filmu o něm hovoří i Eric Clapton, jeden z nejuznávanějších žijících kytaristů vůbec. Vždy mezi nimi panovalo napětí, byli konkurenti, ale Eric Clapton o něm ve filmu mluví hezky.

„Musím připustit, že ukápla slzička, zvláště kvůli Erikovi. Nikdy jsem nečekal, že on se bude obtěžovat, aby byl v tom filmu,“ řekl Beck.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: