Leonardo da Vinci (1452–1519) namaloval kolem dvou desítek obrazů. Do dnešní doby se podle expertů dochovalo jen 15 či 16 pláten, z nichž pouze Salvator Mundi je v soukromém vlastnictví. Předpokládá se, že jeho majitelem je ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev, který za něj podle webu artnet.com zaplatil 127,5 miliónu dolarů.

Salvator Mundi vznikl kolem roku 1500. Poprvé byl jako dílo uveden na soupisu sbírky z majetku Karla I. Stuarta, sestaveném po králově popravě v roce 1649. Dílo – od té doby v majetku koruny – ale počátkem 18. století zmizelo. Objevilo se až v roce 1900 jako obraz Leonardova následovníka Bernardina Luiniho s četnými přemalbami.

V Ženevě k mání růžový diamant

V roce 1958 bylo na aukci Sotheby’s prodáno za 45 liber a opět zmizelo. Salvator Mundi se znovu objevil až v roce 2005 na jedné aukci v USA a o dva roky později byl restaurován. Naposledy obraz změnil majitele v roce 2013. Aukce Christie’s v Rockefellerově centru začne ve čtvrtek v jednu hodinu našeho času. Salvator Mundi bude dražen jako devátá položka.

Aukční síň Christie’s dražila i jiný unikát - tentokrát v Ženevě. Ve středu byl ke koupi růžový diamant Le Grand Mazarin. Tento 19karátový kámen se vydražil za 14,5 miliónu dolarů (asi 314 miliónů Kč) včetně daně a aukčních přirážek.

Le Grand Mazarin byl objeven v 17. století v Indii. Jméno dostal po francouzském kardinálu Julesi Mazarinovi, který byl jeho prvním majitelem. Od té doby zdobil čtyři francouzské krále, čtyři královny, dva císaře a dvě císařovny. Nyní patřil soukromému sběrateli, který si nepřál zveřejnit své jméno. Nově jej získal rovněž anonymní kupec.