Děj filmu Po strništi bos předchází slavné Obecné škole. Premiéra bude 17. srpna 2017.

Hlavní hrdina, osmiletý Eda, je opečovávané městské dítě, které se dostane za války na venkov a navazuje vztahy s místními drsnými hochy. Klukovská parta na vesnici je úplně jiný svět. Musí se vyrovnat s dětmi i s nečekaným rodinným tabu, které vyplouvá na povrch. Po strništi bos je lyrický film o dětství a hrdinství v každém z nás a uzavírá tematickou tetralogii tvorby Jana a Zdeňka Svěrákových.

„Chtěl jsem, aby se do traileru dostal pocit, jaký jsem měl při čtení tátovy předmluvy ke knížce Po strništi bos. Popisuje v ní, jak se jako starý muž pokouší vzpomínat na dětství. Je to upřímné, prosté a nesmírně dojemné. Takovou emocí bych rád, aby dýchal i náš film. A trailer je jeho předmluvou,“ řekl Jan Svěrák.

Jan Tříska (z filmu Po strništi bos)

Jan Tříska (z filmu Po strništi bos)

FOTO: Bioscop

Rodiče dětského hrdiny hrají Tereza Voříšková a Ondřej Vetchý. Edu hraje Alois Gréc, jeho kamarády Otu Václav Hubka, Satíka Niklas Kinecký, Prcka Josef Bedlivý, Vlastíka Petr Uhlík a Škalouda Sebastián Pošmourný.

Diváci dále uvidí Jana Třísku v roli dědečka, strýce Vlka v podání Oldřicha Kaisera, Petru Špalkovou jako tetu, strýce Hynka Čermáka či samotného Zdeňka Svěráka jako ředitele školy.