Fanoušci čekali na novou knihu čtyři roky. Podle japonských médií bylo už v prvním vydání vytištěno milión kusů románu, což je velká rarita.

Příběh knihy není znám, předpokládá se ale, že bude opět plná deziluze ze života v moderní přetechnizované společnosti, bude prodchnuta pocity zmatku, nejednoznačnosti všeho kolem a postavy nebudou mít daleko k podivínství.

Japonský prozaik Haruki Murakami.

Japonský prozaik Haruki Murakami

FOTO: ČTK

Murakami je nejslavnější žijící japonský spisovatel, který má úspěch téměř po celém světě. Podle agentury Reuters se ale pořád médiím spíše vyhýbá.

Miláček českých čtenářů

Osmašedesátiletý autor začínal v roce 1979 knihou Slyš vítr zpívat, jež získala japonskou literární cenu Gunzo pro začínající autory. Oblíbený je i v Česku, kde už mají čtenáři k dispozici překlady většiny jeho děl jako Norské dřevo, Na jih od hranic, na západ od slunce, Kafka na pobřeží, Afterdark, Konec světa & Hard-boiled Wonderland, Sputnik, má láska, Po otřesech nebo 1Q84.

Naposledy vyšel v roce 2016 překlad románu Hon na ovci. Hlavní postavou je vyhořelý chlapík, kterého netěší nefunkční rodina, ani práce v reklamní agentuře a nachází se ve stavu strnulosti. S lítostí, ale i sarkasmem vzpomíná na šedesátá léta, kdy byl mladý a zachytil závan naděje. Japonsko šlo nahoru kulturně i ekonomicky a on s kamarády poslouchal americké desky, půjčoval si knížky, vedl řeči v barech a provozoval „ne právě uspokojivý sex”.

Hon na ovci zrcadlí pocit nudy a nesmyslnosti života. Mladý muž se potácí od ničeho k ničemu, až se setká s bizarním mafiánem, který mu částečně vyhrožuje a částečně ho prosí, aby za velkou odměnu vyhledal záhadné zvíře, ovci se znakem na hřbetě. Nedozví se ale proč.