O skladbách na nové desce jsme si povídali se zpěvákem a kytaristou Jindrou Polákem a baskytaristou, bubeníkem a zpěvákem Ondřejem Málkem.

Po prvním albu Světlo ve tmě (2014) jste se stali na české scéně velice populární skupinou. Poznávají vás lidé na ulici?

Polák: Není to nic zásadního, ale občas se to stane, zvláště když nás jde víc pohromadě. Mám historku z pražských Dejvic, když jsem jednou ráno kamsi kráčel. Takhle brzy většinou funguju takříkajíc na autopilota, protože jsem spíš noční pták. Proti mně šli nějací lidé a já zaslechl, jak někdo říká: Gratuluju, moc hezké písničky, děkuju. Otočil jsem se, nic jsem nezaregistroval, a tak jsem se spokojil s vysvětlením, že se mi to jenom zdálo. Šel jsem dál a najednou mě nějaký kluk předběhl, stoupl se přede mě a říkal: Omlouvám se, ale mně to nedá. Chci vám jenom podat ruku a říct, že děláte hezké písničky, ze kterých mám radost.

Opravdu mě to potěšilo. Nestává se však často, že by nás lidé zastavovali.

Lze říct, že vaše písničky lidi těší, anebo mívají i jiný pocit?

Málek: Podle toho, jak reagují, tak je především těší. Tvrdí, že na ně mají pozitivní dopad.

Polák: Chodí za námi a říkají, že jim dělá dobře jejich energie. Prý je nabíjí.

Nabíjí i vás?

Málek: Stoprocentně. Na začátku sezóny jsme si řekli, že budeme hrát všude, kde je o nás zájem, a to se stalo. Než jsme se nadáli, sezóna je za námi, chystáme se na turné a můžu říct, že jsme plni elánu a nemůžeme se dočkat.

Polák: Když vyběhnu na pódium a vidím kluky, s jakou radostí hrají, vidím lidi pod pódiem skákat a cítím jejich energii, tak mě to vždycky úžasně nakopne.

Skupina Jelen má nové album.

Skupina Jelen má nové album.

FOTO: Universal Music – Radek Kudláček

První album bývá většinou složeno z písniček, které má kapela v repertoáru a hraje je. Druhé už vyžaduje, aby vznikly nové. Měli jste z toho obavy?

Polák: Neměli jsme čas to řešit. Spíš jsme pracovali na tom, abychom napsali co nejlepší písničky, na soustředěních je nacvičili, dali jim konečnou podobu, a to všechno dobře nahráli a stihli. Čas na strach z druhého alba jsme neměli.

Jsou na něm všechny písničky nové?

Polák: Až na dvě výjimky všechny. Původní nápěv písničky To světlo jsi ty je z vůbec první skladby, kterou jsem kdy napsal. Měla anglický text, ale postupně jsme ji překopali a dostala úplně nový nádech a energii. Skladbu Už nás nesou jsem hrál s jednou svou dřívější kapelou. Samozřejmě v jiné podobě, my si ji upravili k obrazu jelenímu.

Má nové album nějaký koncept?

Málek: Rozhodli jsme se, že se nebudeme bránit vůbec ničemu. Když náš kytarista Honza Rek přišel s ostrou vyhrávkou do písničky Pohanská, tak jsme mu ji tam nechali, i když je to na desce trochu pěst na oko. Ona tam ale skvěle sedí, až nás to překvapilo.

Polák: Každý ze členů kapely pochází z trochu jiného hudebního světa. Trumpetista Saša Smutný má zázemí ve vážné hudbě, hraje s filharmonií, koncertoval s orchestrem v Mexiku. Akordeonista Janek Kovářík se také zabývá vážnou hudbou, hraje na piano a studuje na dirigenta. Honza Rek se zase pohybuje spíš na indierockové scéně. To, co nás pojí dohromady, je láska k hudbě.

Málek: Stejně jako u prvního alba, ani s tímto jsme se nechtěli zařazovat do žádné žánrové škatulky. Spíše jsme chtěli naši tvorbu uvolnit a pustit do ní co nejvíce vlivů.

Polák: Je pravda, že jsme žádný koncept neměli. Ve finále mi ale přijde, že celá deska je o návratu ke kořenům, a to na mnoha možných úrovních. To, co hrajeme, jsme pojmenovali roots music, tedy kořeny hudby. Písnička Pohanská je o cestě ke kořenům, ze kterých pocházíme, je o pohanství v nás. Vlčí srdce je podobné, je o vlkovi uvnitř člověka a psí hlavě, kterou se prezentuje navenek.

Na začátku sezóny jsme si řekli, že budeme hrát všude, kde je o nás zájem, a to se stalo.Ondřej Málek

Klidná jako voda se také točí kolem návratů. Klip k ní jsme natáčeli v Lužických horách, na místě, kde jsme točili první klip k písni Tančíme spolu, kterou zpíváme s Kateřinou Marií Tichou. A i tentokrát jsme natáčeli s režisérem Lipem.

Ta písnička vznikla tam?

Málek: Přesně tak. Bylo to před časem na chalupě u jednoho kamaráda. Pamatuju si, že jsem se jednou ráno probudil, šel jsem na snídani a zvenku jsem slyšel Jindru, jak tu písničku brnká na kytaru. Potom jsme se všichni sešli u snídaně a Jindra nám ji poprvé zahrál.

O čem je?

Polák: Když jsem ji skládal, myslel jsem na svou dceru. Stejně jako každý rodič, i já si někdy přehrávám v hlavě, co všechno má před sebou a čím vším se bude muset v životě prokousat. Ve chvíli, kdy jsme tu skladbu začali hrát, nám došlo, že se vlastně vztahuje na ženskou sílu kolem nás. Na naše manželky a partnerky, které nám dávají zázemí, do kterého se můžeme vracet, protože to pro nás má smysl a drží nás to při zemi.

Úvodní písnička alba se jmenuje Sám sebou a je pouze zpívaná. Proč?

Polák: S jejím refrénem přišli Ondra s Martinem Kasalem a já k ní dopsal sloku. Začali jsme ji zkoušet, a když jsme do refrénu vymýšleli trojhlas, tak jsme si ho zkusili zazpívat bez kytary, abychom slyšeli, že je v pořádku. Znělo to moc krásně, a tak jsme se rozhodli nahrát ji bez nástrojů. Lidé už nejsou příliš zvyklí poslouchat takříkajíc nahaté hlasy. Já to mám ale rád.

Budete na nadcházejícím koncertním turné hrát všechny písničky z nové desky?

Málek: Úplně všechny ne. Vybrali jsme ty, které budou v koncertní podobě energické a budou mít atmosféru. Pro příští rok ale asi repertoár obměníme a dojde i na další.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: