Čtyři a půl tisíce diváků dorazilo v sobotu na historicky šestnáctý festival Okoř, který se koná v malebném podhradí. Dva a půl tisíce lidí pak navštívilo festival Brod 1995 v Českém Brodu. Na obou přehlídkách vystoupily pouze české kapely a zpěváci.

Festival Okoř přivítal na pódiu na úvod Ewu Farnou. Představila své největší hity. První singl Měls mě vůbec rád sice vynechala, návštěvníci ale měli možnost slyšet ten aktuální s názvem Na ostří nože. Zpěvák a skladatel pro děti i dospělé, to je Jaroslav Uhlíř. Bezmála hodinový setlist věnoval především televizním a filmovým pohádkám, ke kterým složil hudbu. Připomněl zároveň, že příští rok oslaví se svým kolegou Zdeňkem Svěrákem padesát let spolupráce.

Nováčkem na festivalové scéně je Bára Poláková, která se do povědomí dostala díky hitům Kráva či Nafrněná. Na Okoři si ale už zahrála v roce 2012, kdy si ji jako hosta pozval David Koller ke společné písni Sami. Letos zaujala tím, že si během skladby Nafrněná pozvala na pódium přítomné děti, které si s ní tento hit zazpívaly. Skupina Jelen vydá na začátku podzimu novou desku a pokusí se navázat na úspěšné, dva roky staré album Světlo ve tmě. Na Okoři zazněly písně staré i nové.

Kapela Jelen hrála na Okoři i v Českém Brodu.

Kapela Jelen hrála na Okoři i v Českém Brodu.

FOTO: Lucie Levá, Právo

Xindl X na festivalu také představil i některé novinky. Jinak se ale držel svého zajetého setlistu a návštěvníkům zahrál hity Láska v housce, Barbína, Anděl, Na vodě či Chemie. David Koller má vydání úspěšné desky ČeskosLOVEnsko za sebou a na Okoři nabídl písničky nejen z ní, ale i hity skupiny Lucie, se kterou se letos vrátil na koncertní pódia.

Následovala skupina Tata Bojs a program uzavřeli Mandrage, kteří hrají na festivalech v nočních hodinách kvůli světelné show k poslednímu albu Potmě jsou všechny kočky černý.

Rodinná sešlost

Na atletickém stadiónu Na Kutilce v Českém Brodu se 19. srpna 1995 konal první ročník festivalu Rock for People. Petr Fořt a Michal Thomes jej tam pořádali až do roku 2006. Tehdy dorazil zpěvák Manu Chao a zájem o něj byl tak enormní, že kapacita areálu přestala stačit.

A tak se Rock for People přestěhoval na letiště do Hradce Králové a Na Kutilce se dlouho nic velkého nedělo.

Před dvěma lety ale oslavil již jeden z největších festivalů u nás dvacet let. Při té příležitosti se konala akce Brod 1995, která připomněla jeho začátky. Letos se pořadatelé rozhodli oslavit i dvaadvacet let Rock for People a sezvali kapely opět na místo, kde se před lety zrodil festivalový fenomén.

„Je to takové rodinné setkání. Se spoustou lidí, kteří tu jsou, se známe osobně a je tu i řada těch, kteří už třeba na Rock for People nejezdí, ale přišli si připomenout jeho začátky,“ řekl Právu Petr Fořt.

Na pódiu se představili ti, kteří mají s festivalem Rock for People letitý vztah, i ti, kteří si ho teprve budují. Skupina Medvěd 009, jež v sobotu přehlídku zahájila, vystoupila na úplně prvním ročníku jako druhá v pořadí, Mňága a Žďorp se na něm představila premiérově už v roce 1996, Aneta Langerová vystoupila jako host skupiny Divokej Bill záhy po svém trumfu v soutěži Česko hledá SuperStar v roce 2004. Plexis, Wohnout, Monkey Business nebo Mig 21 už si na něm zahráli vícekrát.

Naopak We On The Moon, Mydy Rabycad nebo Jelen si vztah s festivalem teprve budují. V sobotu přispěli spolu s dalšími v teplém dni se dvěma dešťovými přeháňkami k dobrému pocitu z příjemného festivalu.