Oficiální zahájení patří k nejočekávanějším a nejslavnostnějším momentům celé akce. Soutěžící se nejdříve prošli po 94metrovém červeném koberci lemovaném fanoušky a novináři, jenž byl umístěn na nábřeží u královského paláce u tzv. Euroclubu, místa konání koncertů, večírků, setkávání s fanoušky atd., a poté se přesunuli na slavnostní recepci na stockholmskou radnici.

Jako první ze zpěváků se na červeném koberci objevil reprezentant hostitelské země, řadu 41 z 42 soutěžících zemí (Norsko se zahájení nezúčastnilo) zakončila zpěvačka z Albánie.

Přestože úvodní ceremonie proběhla až v neděli 8. května, některé delegace včetně české přicestovaly do Stockholmu již minulý týden. Všichni zpěváci už za sebou také mají dvě kola zkoušek v Globe Areně, kde se hudební klání odehraje, tiskové konference i další aktivity s Eurovizí spojené.

To nejdůležitější je ale teprve čeká. Semifinálová kola proběhnou 10. a 12. května a diváci je budou moci sledovat na ČT2 (reprezentantka České republiky Gabriela Gunčíková vystoupí v prvním kole), finále se uskuteční 14. května a odvysílá je první program České televize.