Studie provedená kvašovými barvami a tužkou je velká zhruba 28 na 32 centimetrů. Vznikla v roce 1912. Ve stejném roce Kupka vystavil na Podzimním salonu v Paříži abstraktní díla Amorfa, Dvoubarevná fuga a Amorfa, Teplá chromatika. Tento okamžik je považován za první veřejné představení abstraktního umění. Dílo, k němuž dnes prodaná studie vedla, je ve vlastnictví Národní galerie v Praze.

František Kupka, kterého odborníci označují za prvního českého abstraktního malíře, se narodil 23. září 1871 v Opočně a zemřel v Puteaux u Paříže 24. června 1957. Jeho díla jsou součástí světových sbírek a mezi sběrateli jsou velmi ceněná.

Kupkův obraz Tvar modré se v roce 2012 v Praze prodal za 55,75 miliónu korun, a stal se tak nejdráže prodaným obrazem v českých aukcích. Kromě Kupky se v Česku za nejvyšší ceny prodávají díla Toyen, Emila Filly nebo Bohumila Kubišty. Kupkovi se daří i na zahraničních trzích. V červnu 2013 se jeho Studie na červeném pozadí prodala v aukční síni Sotheby's za 2,26 miliónu eur (62 miliónů korun).