Pro Jacksona premiérou končí mnohaletá práce na zfilmování dobrodružné knihy britského spisovatele J. R. R. Tolkiena (1892 až 1973), která česky vyšla pod titulem Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Její příběh je úvodem k rozsáhlé a jazykově i myšlenkově propracovanější trilogii Pán prstenů, která vyšla knižně v 50. letech.

„Loučení s týmem, který na filmu pracoval, bylo srdcervoucí trýznění trvající deset týdnů,“ uvedl před premiérou režisér Jackson. „Opravdové emoce mě ale zasáhnou až v následujících dnech,“ dodal.

Herec Martin Freeman na londýnské premiéře

Herec Martin Freeman na londýnské premiéře

FOTO: Joel Ryan, ČTK/AP

Prvním dílem trilogie byl Hobit: Neočekávaná cesta, který měl premiéru v prosinci 2012, následoval snímek Hobit: Šmakova dračí poušť, který byl uveden loni v prosinci. Hobit je příběh o usedlém a pohodlném hobitovi jménem Bilbo, jemuž obrátí život naruby kouzelník Gandalf, který Bilba pošle se skupinou trpaslíků na dalekou a nebezpečnou výpravu za pokladem.

Výprava, která nenápadně přerůstá v boj dobra se zlem, se hemží skřety, obřími pavouky nebo obry, na druhé straně ale i vznešenými elfy, hodnými lidmi a dalšími postavami Tolkienovy fiktivní Středozemě. Zlo ztělesňuje drak Šmak a v příběhu se objevuje i podivné stvoření Glum se svým prstenem. Českou premiéru bude mít závěrečný díl Hobita 11. prosince.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: