Jeho dvacátý ročník proběhl na počátku července v Hradci Králové. Do Českého Brodu se fanoušci sjeli proto, aby na uplynulých dvacet akcí zavzpomínali.

Na dvou pódiích k tomu hráli Monkey Business, Vypsaná fixa, Divokej Bill, Tata Bojs, Kryštof, Horkýže slíže, Medvěd 009, Hudba Praha, Xindl X a další. Součástí akce byla výstava panelů s fotografiemi a vzpomínkami na všechny ročníky či historky, které přímo na pódiu dávali k dobru účinkující i pamětníci.

Na festival se přišlo podívat na pět tisíc diváků, kteří například nadšeně souhlasili s nápadem skupiny UDG vrátit akci příští rok do Českého Brodu. Fakticky to ale nebude možné, neboť kapacita atletického stadiónu nároku festivalu už řadu let nevyhovuje.

Vypsaná fixa patří k pravidelným účastníkům Rock for People.

Vypsaná fixa patří k pravidelným účastníkům Rock for People.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„S Rock for People jsem strávil skoro polovinu svého života,“ řekl Právu jeden z jeho zakladatelů festivalu Petr Fořt. „Změnil mi život, stal se pro mě prací, seznámil jsem se díky němu s mnoha zajímavými lidmi. Je pro také pracovní náplň a jsem rád, že vydržel tak dlouho.“

Začalo to v pětadevadesátém

V srpnu 1995 se na atletickém stadiónu v Českém Brodě uskutečnil první ročník. Výtěžek byl poukázán na charitativní účely, přišlo na něj jedenáct set diváků a mezi českými účinkujícími se jako host představil i Angličan Phil Shoenfelt, který v té době žil v České republice.

Až do roku 2006 se festival konal na stejném místě. V roce 1998 se na něm představila první větší zahraniční kapela, američtí Stuck Mojo, kteří přijeli proto, že v Praze byl pro malý počet prodaných vstupenek zrušen jejich klubový koncert a oni už dostali od promotéra za vystoupení zaplaceno, takže se pro ně pouze změnilo místo konání.

O rok později se na festivalu představila německá skupina Guano Apes, v té době nesmírně populární. Festival začal mít vyšší ambice, které v následujících letech naplňoval tím, že zval interprety s celosvětovým renomé.

V roce 2006 se ale konal v Českém Brodu naposledy. Jeho hlavním hostem byl Francouz Manu Chao a pořadatelé na tento ročník vzpomínají jako na nejúspěšnější.

„Některé ročníky se výrazně povedly, jiné byly průměrné, další se nepovedly. Přesto mám rád všech dvacet, protože události s nimi spojené píší historii festivalu. Poslední ročník v Českém Brodu v roce 2006 se ale opravdu povedl, po všech stránkách,“ potvrzuje Fořt.

Ze zahraničních kapel hráli na Rock for People nejčastěji Horkýže slíže.

Ze zahraničních kapel hráli na Rock for People nejčastěji Horkýže slíže.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V roce 2007 se Rock for People přestěhoval do Festivalparku v Hradci Králové. Zaměřil se především na koncerty zahraničních kapel a českým divákům v posledních letech představil takové hvězdy, jakými jsou Muse, My Chemical Romance, 30 Seconds To Mars, Kaiser Chiefs, The Killers, z českých jmen pak Karel Gott, Lucie, Kryštof, Kabát nebo Pavel Bobek.

„O tom, co bude s festivalem dál, se budeme v následujících týdnech rozhodovat,“ přiznal na závěr Právu Petr Fořt a potvrdil, že je to otázky nejbližších dvou měsíců.