"Letos jsme pro diváky vybrali už existující představení, je to první vlaštovka směrem k divákům, chceme zjistit, co fenomén tance udělá v otevřeném prostoru," uvedla ředitelka festivalu Marcela Mašínová.

Lidé tak uvidí představení Korekce souboru VerTeDance, které je na repertoáru divadla Ponec a bylo na České taneční platformě vyhlášeno Taneční inscenací roku 2014. Na náměstí Republiky se odehraje 19. června, bude to na scéně, kterou pořadatelé postaví spolu s hledištěm pro 480 diváků pro novou inscenaci Lhář, tedy novinku divadelního léta.

"Pro příští rok pak chystáme dvě taneční představení. Jedno bude stejně jako to letošní přenesené, už existující, druhé bude experimentální," uvedla Mašínová. Česká choreografka Adéla Stodolová ve spolupráci s Vilémem Dubničkou, jenž založil festival divadelního léta v Plzni, vytvoří pohybové představení, v němž budou účinkovat nejen tanečníci, ale i herci. "Chceme tak založit novou tradici, v Plzni sice funguje Tanec Praha neboli Tanec Plzeň, spolupráci s divadlem tu ale dosud nikdo neudělal," uvedla Mašínová.

Roman Zach, který ztvární hlavní roli v komedii Lhář, na snímku s ředitelem festivalu Vilémem Dubničkou.

Roman Zach, který ztvární hlavní roli v komedii Lhář, na snímku s ředitelem festivalu Vilémem Dubničkou.

FOTO: ČTK

Pořadatelé počítají s tím, že by se využívalo jeviště postavené pro divadelní léto, nový festival mu má předcházet, současně by měl navázat na červnový Tanec Plzeň. "Akce bude součástí divadelního léta, je financována z jeho prostředků, podporu získala od Plzně 2015," dodala Mašínová.