Hlavní obsah

Muchova epopej bude ve Veletržním paláci další dva roky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Slovanská epopej Alfonse Muchy bude ve Veletržním paláci v Praze vystavena další dva roky. Ředitelka Galerie hlavního města Prahy, která epopej spravuje, Magdalena Juříková a Vít Vlnas, pověřený řízením Národní galerie v Praze, o prodloužení výstavy podepsali smlouvu, sdělila mluvčí NG Eva Kolerusová.

Foto: Repro katalog GHMP

Alfons Mucha rád s malbou experimentoval: na obraze Zavedení slovanské liturgie je mladík v popředí výrazně potemnělý, zatímco postavy v pozadí jsou téměř přesvětlené.

Článek

Obě výtvarné instituce si dosavadních 20 měsíců trvající spolupráci pochvalují, uvedla. Rozměrná plátna Alfonse Muchy se těší velkému zájmu návštěvníků z domova i ze zahraničí. Podle mluvčí se zvýšil i zájem o stálé expozice moderního a současného umění, ale i o krátkodobé výstavy Národní galerie. V letošním roce očekává Veletržní palác znovu rekordní počet návštěvníků. V loňském roce si údaje o počtu návštěvníků výstavy Slovanská epopej započítaly do své návštěvnosti obě zmíněné instituce.

Soubor 20 pláten zachycující dějiny Slovanů se do Prahy přestěhoval v roce 2011 z jižní Moravy. Přemístění epopeje vyvolalo vlnu nevole. Proti se postavil Moravský Krumlov, kde bylo dílo na tamním zámku řadu let vystaveno, ale i potomek malíře, John Mucha. Praha podle něj nesplnila přání jeho děda, který městu plátna věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojný pavilón. Metropole říká, že nemá na stavbu peníze. Po řadě diskusí, které se vedly už od 90. let, nakonec umístila epopej do Velké dvorany Veletržního paláce.

Muchova plátna jsou ve Veletržním paláci umístěna tak, jak to autor původně plánoval, například podle časového sledu jednotlivých témat. Celý výstavní prostor Velké dvorany Veletržního paláce byl pro epopej speciálně upraven, je například zastíněn, aby ostré sluneční paprsky pronikající střechou malby neponičily. GHMP plánuje s Národní galerií další projekt. V roce 2015 pod názvem Ruské avantgardy (1915–2015) představí v obou institucích průřez ruským výtvarným uměním 20. století se zvláštním zaměřením na estetiku ruské avantgardy a modernismu v průběhu posledních 100 let.

Reklama

Výběr článků

Načítám