Noblesní malba léta visela nad pohovkou v pokoji jedné české rodiny, aniž by kdokoli tušil, že jde o poklad, který by byl ozdobou Obrazárny Pražského hradu.

Až díky televizní reportáži o Aachenově výstavě v Praze si majitelka uvědomila, jaký klenot možná doma má, a kontaktovala odborníky,“ konstatoval pořadatel aukce Tomáš Hejtmánek.

Diana odpočívající po lovu se do rodiny bohatého právníka dostala za první republiky jako dar šlechtických klientů ze zámku Mníšek pod Brdy.

Stát neměl zájem

Eliška Fučíková, přední česká odbornice na rudolfínské umění, o obraze tvrdí: „Díky výsledkům restaurátorského průzkumu lze říci, že malba odpovídá malířskému postupu charakteristickému pro Aachenova vlastnoruční díla. Jde o obohacení dosud známé umělcovy tvorby.“

Tomáš Hejtmánek Právu řekl, že se snažil obraz nabídnout státním institucím vzhledem k tomu, že Hans von Aachen byl nejen významným představitelem evropského manýrismu, ale také umělcem spojeným s pražským dvorem Rudolfa II. a s jeho slavnou obrazárnou.

„Tyto peníze by pro státní kasu nebyly tak velkými, nicméně ani z Pražského hradu, ani z Národní galerie neprojevil nikdo zájem. Nazval bych to ignorantstvím,“ uvedl Hejtmánek. Obraz vydražil Vladimír Železný.