Chmiel připomněl, že Mirek Smíšek patřil k nejvýraznějším českým krajanům. Narodil se v roce 1925 v Československu, jako student gymnázia se za druhé světové války účastnil protinacistického odboje a byl zatčen. Po únoru 1948 se rozhodl emigrovat. V Austrálii se začal zabývat keramikou, studoval ji jak v Austrálii, tak v BritániiJaponsku.

Dostal nabídku šéfa cihelny na Novém Zélandu a stal se z něj první keramik-umělec na Novém Zélandě, uvedl Chmiel. Smíšek vystavoval na mnoha místech na světě a získal četná ocenění, v roce 2011 Gratias Agit od českého ministerstva zahraniční.

Záběr z trilogie Pán prstenů

Záběr z trilogie Pán prstenů

FOTO: Profimedia.cz

Na začátku třetího tisíciletí si ho vybral režisér Peter Jackson, který na Novém Zélandu točil svou adaptaci slavné románové trilogie Pán prstenů. Pro filmaře Smíšek vyráběl keramiku, která by odpovídala duchu fantastického prostředí, v němž se trilogie odehrává. Za osm měsíců společně se svou manželkou vytvořil přibližně 700 předmětů. Když ve filmu Frodo Pytlík bere do ruky pohár, talíř, džbán nebo mísu, je jejich autorem český keramik Mirek Smíšek.

Veřejné rozloučení s Mirkem Smíškem a připomenutí jeho práce se bude konat v poslední den jeho výstavy 60 Years 60 Pots ve Wellingtonu v neděli 9. června.