Co vás vedlo k tomu napsat divadelní hru?

Už je to tak dlouho, že si to nepamatuju. Napsal jsem kdysi asi čtyřicet stran, ale pak jsem měl nějakou jinou práci, pak zase další, další a další... Kromě toho jsem také psal téměř sedm let scénáře k televiznímu pořadu Tele Tele, potom jiné scénáře. No, a také jsem trochu zapomněl, že mám rozepsanou hru.

Kolik prostoru má ve hře Večírek improvizace?

Podle jména autora Večírku se dá vyčíst, kdo jsem. Kurt Krutys! A ten odmítá připustit i jen drobný náznak improvizace v textu svého díla. Herci mají povoleno improvizovat pouze na vyhrazených místech. I plnohodnotně hrát mohou pouze ve svém volném čase.

Podle čeho jste s režisérem Ondřejem Sokolem obsazovali ve Večírku jednotlivé role?

Ti herci, pro které jsem to kdysi troufale začal psát, už se věkově mírně posunuli. Ruda Hrušínský, Lála Dulava, Veronika Žilková a další z Činoherního klubu, kde jsem s nimi tehdy vystupoval. Tuhle představu jsem tedy musel opustit.

Hru jsem dopsal a předal ji Ondřejovi i s plnou mocí. Převzal ji, ale nevšiml si, že na ní chybí notářské ověření, a tak se z ní stala moc poloplná. Prostě se na něčem domlouváme spolu.

My si vzácně rozumíme v tom, jak by měly vypadat současné divadelní inscenace, věrohodný styl hraní, scéna i muzika. Takže mu absolutně důvěřuju, včetně obsazení rolí.

Dnes jste výrazným představitelem současného českého humoru. Kdo vás v této oblasti z českých humoristů ovlivnil, z koho čerpáte?

Pokud mě někdo ovlivnil, tak si to neuvědomuju. Nikdy jsem se nechtěl nechat ovlivňovat nikým. I v psaní si jdu svou cestou, pro někoho možná nesprávnou, ale pro mě jedinou možnou. Někdy si po ní pěkně vykračuju, někdy po ní fofrem zdrhám. Takže nečerpám z nikoho, maximálně ze stojanu u pumpy.

Existuje nějaký druh humoru, který vyloženě nemáte rád?

Kurt Krutys nedělí humor na druhy. Michal Suchánek také ne. Ten chce pobavit hlavně sám sebe, a ono to často pobaví i ostatní.

Ve Večírku budou účinkovat i vaši kolegové z populární televizní Partičky. Máte být vy čtyři zárukou toho, že se lidé budou při představení smát, anebo vaše ambice takové nejsou?

Ostatní z Partičky v tom hrají proto, že jsou dobří a vím, co umějí. Partička vznikla proto, že se navzájem bavíme a klape nám to. Je to na ní znát.

A k nám jsme do Večírku přizvali herce, kteří nám na to pasují a nebude s nimi pruda. Ambice, aby se lidi smáli, možná máme. Především chceme, aby se pobavili, což ovšem nemusí nutně obsahovat smích. Večírek je krutokomedy. Smrt, pohřeb, tanec a vaječný koňak.

Nepřekvapuje vás někdy, čemu všemu se při vašich partičkovských improvizacích lidé upřímně smějí?

Spíše mě překvapuje, čemu všemu se nesmějí. Kolikrát je to přece tak chytré...