„Výstava s názvem Brilliant By Design zahrnuje věci, které vzešly z velkých skláren, jsou dlouhodobě na trhu a prodávají se,“ přiblížil novinářům kritérium výběru kurátor expozice Petr Nový.

„Dali jsme dohromady kusy, k nimž se váže nějaký příběh. Ať už spojený s osobou výtvarníka, nebo použitou technologií. Zahrnuli jsme jak lisované sklo, tak tradiční český porcelán s cibulákem. Stejně tak je v kolekci třeba mísa od Zdeňka Lhotského, který použil nejnovější postupy,“ dodal Nový.

Vedle sebe se budou prostřednictvím užitého i uměleckého skla a porcelánu prezentovat slavná jména René Roubíček, František Vízner či Jiří Laštovička i představitelé střední generace Daniel Piršč, Jiří Pelcl nebo Rony Plesl. Časové rozpětí je tedy široké, od první poloviny minulého století až po současnost.

Váza od Ronyho Plesla

Váza od Ronyho Plesla

FOTO: Foto Kristina Hrabětová

Držitel titulu Grand designér Jiří Pelcl považuje výstavu za velký počin: „Velmi mě těší, že ukazuje i některé modely, které už nejsou žádná láce, přitom prodeji to nevadí. Pokud tam řemeslo je, nedá se to jednoduše kopírovat a stále se ten výrobek dá prodat. Jde o to, aby z nás už konečně spadla nálepka, že jsme jenom druhá liga jak v kvalitě, tak v ceně.“

Pelcl je v kolekci zastoupen oceňovanou sadou nápojového skla Vicenza a soupravou Triplex Bohemia. „Vicenza je výjimečná tím, že má jednoduché tvary. Chtěl jsem navrhnout něco, co bude dostupné, což automatická výroba umožňuje. Přál bych si, aby co největší počet lidí měl doma sklo, které je hezké, jednoduché a současné,“ popisuje svou slavnou kolekci skleniček.

Výstava Brilliant By Design, kterou iniciovala Česká centra, bude putovat po celém světě. Na frankfurtském veletrhu bude k vidění od 15. do 19. února.