"Zahradu ticha všichni znají, ale nikdo neví, kdo to složil. Je to podobný případ jako píseň Bláznova ukolébavka od Pavla Dydoviče," uvedl Korál, který se Sekyrou natáčel hudební dokumenty Abraxas - Magický motýl a Rocky.

Snímek skupiny Abraxas z let 1976-1978, na kterém sedí Ivan Sekyra vlevo.

Snímek skupiny Abraxas z let 1976-1978, na kterém sedí Ivan Sekyra vlevo.

FOTO: www.abraxas.cz

Skladbu Zahrada ticha proslavil zejména zpěvák Pavel Roth se skupinou Projektil, který podle ní v roce 1986 nazval i své sólové album. Mezi metalovými příznivci je Sekyra známý ze svého působení ve skupině Drakar, s níž v 90. letech natočil album Let draka.

Video

Zahrada ticha (1971) v podání Pavla Rotha

 Zdroj: Youtube.com

"Strašně mě potěšilo, že si téhle nahrávky všimlo švédské vydavatelství I Hate, které se specializuje na vydávání různých rarit z celého světa, a vydalo Let draka po letech v reedici," podotkl Korál. Drakar se poté objevil na velkém rockovém festivalu ve Švédsku.

Sekyra se narodil 1. října 1952 v Praze. S hudbou začínal hrou na housle, později přešel na klasickou a elektrickou kytaru. Po působení v různých rockových a jazzových skupinách stál v roce 1976 u zrodu populárních Abraxas.

Video

Slávek Janda o Ivanu Sekyrovi a Abraxas

 Zdroj: Česká televize

Kapela byla v té době inspirována art rockem Pink Floyd a doprovázala svoje koncerty filmovými projekcemi. Sekyra ale už nehrál na debutové desce Box, kde se Abraxas zaměřil na novou vlnu.

Později působil v pronásledovaném Projektilu, kde zpíval Pavel Roth. Také se podílel na albu F. R. Čecha s názvem 1983. Ještě za své muzikantské éry stačil vystudovat skladbu na Lidové konzervatoři. Svou poslední kapelu, Silent Garden, založil před sedmi lety.