Koncert v NTM s kapacitou 350 míst je již beznadějně vyprodán. Lidé budou podle organizátorů sedět na židlích nejen mezi tmavými lokomotivami, zavěšenými historickými letadly a nablýskanými automobily navozujícími atmosféru prvorepublikových filmů, ale také na galeriích, kde se nacházejí staré motocykly a vitríny s různými modely.

Ředitel NTM Karel Ksandr uvedl, že s ředitelem Pražského jara Romanem Bělorem už dlouho uvažovali o podobné akci. "Mnozí skladatelé klasické hudby byli ovlivněni technikou, například Antonína Dvořáka fascinovaly lokomotivy. Navíc má naše hala výbornou akustiku, asi díky zavěšeným letadlům, která jsou převážně ze dřeva a plátna," uvedl Ksandr k místu konání koncertu nazvaného Pocta Johnu Cageovi.

Připomněl, že v NTM se již konala vystoupení Spirituál kvintetu a Jaroslava Svěceného a všichni účinkující si pochvalovali akustiku sálu.

Flétnista Roman Novotný a harfenistka Jana Boušková vystoupili 19. března v Národním technickém muzeu v Praze na tiskové konferenci k 67. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Flétnista Roman Novotný a harfenistka Jana Boušková vystoupili 19. března v Národním technickém muzeu v Praze na tiskové konferenci k 67. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

FOTO: Krumphanzl Michal, ČTK

"Cage byl nejen skladatel, ale i geniální myslitel a inspirátor nových idejí," podotkl dramaturg festivalu Antonín Matzner.

V nově zrekonstruovaném technickém muzeu zazní i slavná Cageova skladba Imaginární krajina č. 4, která je věnována 12 radiopřijímačům, z nichž každý je naladěný na jinou stanici a každý také hraje jinak hlasitě podle partitury. Těchto 12 radiopřijímačů bude přímo ze sbírek Národního technického muzea.

Díla Briana Ena, Davida Langa nebo Franka Zappy

Agon Orchestra provede i díla Briana Ena, Davida Langa nebo Franka Zappy. Tři skladby pro tento koncert vznikly přímo na objednávku Pražského jara. Jedná se o Not I od Michala Nejtka, Iz iz a mam dž i t´ing Ivana Achera a Kofroňovu Imaginární symfonii. Kofroň dnes prozradil, že jeho kompozice ještě není hotová.

Při představování Imaginární symfonie připomněl Cageovo dílo 4:33, při které klavírista pouze zvedne víko svého nástroje, ale nehraje. "V diskotéce to moc zajímavé není, ale je to imaginární skladba v tom smyslu, že můžete poslouchat, co se kolem vás děje," dodal Kofroň.

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro se letos koná od 12. května do 3. června. Festival zahájí po pětileté odmlce Česká filharmonie. Ve Smetanově Mé vlasti ji povede Vasilij Petrenko, současný šéf Královského liverpoolského filharmonického orchestru.