Jeho nejnovější hrdina se jmenuje Felix, je iluzionistou, mágem spíš třetí kategorie, prodavačem humoru, který si ovšem podle mínění fyzika Huberta (Zdeněk Mucha) hravě poradil se smyčkovou kvantovou gravitací a s teorií superstrun a prokázal čtvrtý rozměr, do kterého je možné třeba odeslat lidi, kterých se chceme zbavit.

Hořko na dně

V lyričtějších epizodách Kouzla 4D nechybí ani pobláznění stárnoucího umělce mladou ekologickou aktivistkou (Kamila Kikinčuková). Epika ale převládá. Gravitaci nahradí gravidita, do příběhu vstupuje nájemný milenec a profesionální rozbíječ vztahů (Michal Štěrba) nebo zkorumpovaný ministerský úředník (Zdeněk Rohlíček).

Kamila Kikinčuková v roli Aurélie, Monika Švábová jako nymfomanka Judita.

Kamila Kikinčuková v roli Aurélie, Monika Švábová jako nymfomanka Judita.

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

Co by to bylo za reflexi naší nové cesty k ještě lepším zítřkům bez osidel nymfomanky ze staré školy (Monika Švábová) nebo bez frustrované manželky, která se pro Felixe nejprve obětovala a potom ho obětovala (Štěpánka Křesťanová). Šup do čtvrtého rozměru s ní!

Plzeňský Woody Molière znovu připomněl, že hra se dá napsat z břitkých anekdot a dialogy z aforismů. V tom je Procházka u nás nepřekonatelný. Čím se trápí česká politika a žurnalistika, on dokáže vtěsnat do dvou hodinek, a ještě tu bídu promění v duševní relaxaci. „Buď rád, že jsi na dně. Níž už klesnout nemůžeš!“ vzkazuje nám.

Antonín Procházka, plzeňský Molière, Woody Allen a David Copperfild.

Antonín Procházka, plzeňský Molière, Woody Allen a David Copperfild.

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

Přísně tajné

Možná je Procházka sociálně příliš rovnostářský: „Jednoho dne budu ležet ve stejném hospicu jako David Copperfield,“ sní jeho Magic Felix. V kontextu bonmotů je to ale paradox úlevný stejně, jako když česká vláda slíbí, že na nejdražší benzín a bydlení v Evropě zvedne vysokoškolským učitelům platy aspoň na třetinu mzdy rakouského dělníka. Od dubna.

Štěpánka Křesťanová (Vanda) a Antonín Procházka (Magic Felix).

Štěpánka Křesťanová (Vanda) a Antonín Procházka (Magic Felix).

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

Absolventi plzeňské právnické fakulty už najímají komando, které by Procházkův urychlovač LHC pro přesun do čtvrtého rozměru s možným návratem rychlokvašek jedině do předmaturitních tříd zničilo. Uvědomili si, co dramatikův objev pro možnou očistu Česka znamená.

 Celkové hodnocení: 80%