„Výstava je fantastická, moc se mi to líbilo,“ svěřil se Lendl po své návštěvě, během které ho doprovázel Jiří Jůza, ředitel ostravské Galerie výtvarného umění, která je provozovatelem Domu umění.

V roli tenisty zná Ivana Lendla snad každý, málo se ale ví, že bývalý vrcholový sportovec je také náruživým sběratelem děl Alfonze Muchy. K tomuto koníčku se dostal přes svého bývalého trenéra Jana Kukala, který ho před lety seznámil s umělcovým synem Jiřím Muchou.

Po tomto setkání se Ivan Lendl rozhodl, že si pořídí sbírku Muchových plakátů. Těch umělec namaloval 119 a Ivanu Lendlovi se jich postupně podařilo shromáždit 116.
„Chybí mi jen tři. Jeden z nich nikdo neviděl už několik desítek let. Druhý je v Metropolitním muzeu v New Yorku a třetí v muzeu v Hamburku,“ řekl Lendl s tím, že chybějící plakáty se mu už zřejmě získat nepodaří, protože jsou neprodejné.

130 děl Muchy

Expozice v Domě umění nabízí už od konce března více než 130 děl Alfonze Muchy. Jde jak o charakteristická Muchova díla, například rodinné portréty nebo proslulé plakáty pro francouzskou herečku Sarah Bernardtovou, ale i neobvyklá díla včetně fotografií, které pořídil sám Alfons Mucha.

Svou historickou výstavní premiéru má v Ostravě například přípravná skica k obrazu Schůzka na Křížkách, který je součástí proslulého cyklu Slovanská epopej. Součástí ostravské expozice je také plátno Alegorie dramatických umění o rozměrech čtyři metry krát 1,68 metru. Tento obraz byl kvůli své velikosti v posledních 20 letech v ČR vystaven pouze jednou

Výstava představuje také 60 fotografií, které pořídil Alfons Mucha. „Jedná se o novotisky z originálních skleněných desek, které žádná česká galerie v takovém počtu dosud nevystavila. Expozici pak doplňují umělecké předměty, které byly zhotoveny podle Muchových návrhů,“ uvedla mluvčí galerie Jana Šrubařová.