"Tance jsou jedinečným souborem vyjádření duchovních nauk a poselství prostřednictvím unikátního rituálu," řekla novinářům organizátorka Zuzana Ondomišiová. Třináct mnichů přijelo z hlavního exilového sídla bönistů, kláštera Mänri v severní Indii. Vedle Prahy se bönisté představí v Plzni, Hořicích, Brně a Zlíně.

Bön či bönismus je původní tibetské náboženství s kořeny sahajícími až do starověké Persie a tibetského dávnověku. Do dnešní doby se zachovalo jen několik původních linií tohoto učení, které se předává v tibetských klášterech.

Za okupaci Tibetu je Čína kritizována ochránci lidských práv. V Česku je velmi vítán tibetský duchovní vůdce dalajlama, který si ve světě vydobyl respekt a úctu návrhy na nenásilná řešení problémů světa a hlavně svého rodného Tibetu. Jeho návštěvy v Praze nese čínské velvyslanectví nelibě. Čínská armáda vtrhla na území nezávislého Tibetu v říjnu 1950. Po povstání 10. března 1959 tam byl nastolen systém vojenských kontrolních výborů. Od roku 1965 je Tibet čínskou autonomní oblastí.