Idyla. Ministr, kterého - jako kdyby našim parlamentním škrholovitým mluvkům z oka vypadl - hraje Zdeněk Rumpík, se zhroutí při jednom nekonečném projevu a vyjede si odpočinout do vísky zaslíbené, „kde lidé jako by právě slezli ze stromů a pokusili se poprvé rozdělat oheň“.

Politik v kibucu

Ač blbí, v lásce žili, závidět si co neměli, co je rozpočet, nevěděli. Než přišel politik. Ten pro ně vymyslel daně, zatím nikoli rovné, nýbrž losované, a také obecního policajta, volební guláš s transparenty a hesly, majetek.

Pánbíčkáře (Ladislav Špiner) naučil rouhat se, ševce (Martin Mejzlík) a holiče (Petr Dohnal) bít se o program. Ti dva to někdy vzali doslova a po bok se jim věrně postavily i jejich ženy (Lída Vlášková a Romana Chvalová), ba dokonce v mezigenerační shodě i dcera (Petra Tenorová).

Na pardubické jeviště to všechno ve vlastní dramatizaci Kishonovy povídky přinesli režisér Martin Tichý s dramaturgem Tomášem Syrovátkou. Trochu se minuli s žánrem. Jejich tvar je něco mezi groteskou a komiksem. To druhé podpořily hudební předěly Davida Smečky, který rozsekal příběh takřka na jednotlivé výstupy, avšak bohužel málokdy vypointované.

Postavy barevně zkarikované, kostýmy pestré   

Divákovi uvíznou v duši hlavně postavy karikované barevně i tvarově pestrými kostýmy Terezy Venclové. Satira Kishonovy povídky, u nás přeložené v roce 2004 Lubou a Rudolfem Pellarovými, je postavena na kritice přežívající praxe izraelských kibuců, u nás málo známých družstevních komun.

Takže popravdě řečeno, zejména první část inscenace kulhá na obě nohy. Jenom krátký dostřel Věřím, že zuřit nebudou na Panu ministrovi v Kmínově, jak zní podtitul hry, ani naši politikové, protože jich se to přece až tak moc netýká. Ale ti židi, dodá Bátora…

Druhá polovina Lišky v kurníku dokázala zaměřit palbu přesněji. Herci sklízeli i potlesky na otevřené scéně. Na větší údernost sarkastických vpádů do konkrétního slovanského politického kurníku, které by rozpoutaly emoce třeba jako rozhlasová hra Koule Davida Drábka ze sousedního Hradce, má dostřel přece jen trochu krátký.

Celkové hodnocení: 60 %