Film dostal i cenu kritiků a filmových teoretiků za celovečerní film.

V kategorii dokumentární tvorby odměnili provokativně laděný snímek Víta Klusáka a Filipa Remundy Český mír.

O dvě nominace méně má hořká komedie Občanský průkaz režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského.

Nominační večer se uskutečnil v pražském kině Lucerna. V přímém přenosu České televize, který moderovali Jakub Žáček a Marek Daniel, dostala první sošku Českého lva za nejlepší zahraniční film americko-britská akční sci-fi Počátek s Leonardem DiCapriem v hlavní roli režiséra Christophera Nolana.

Nominace:
Nejlepší film:
Habermannův mlýn
Kuky se vrací
Největší z Čechů
Občanský průkaz
Pouta
Nejlepší režie:
Jan Svěrák (Kuky se vrací)
Robert Sedláček (Největší z Čechů)
Ondřej Trojan (Občanský průkaz)
Radim Špaček (Pouta)
Jan Švankmajer (Přežít svůj život)
Nejlepší scénář:
Wolfgang Limmer, Juraj Herz, Jan Drbohlav (Habermannův mlýn)
Alice Nellis (Mamas & Papas)
Robert Sedláček (Největší z Čechů)
Petr Jarchovský (Občanský průkaz)
Ondřej Štindl (Pouta)
Nejlepší kamera:
Alexander Šurkala (Habermannův mlýn)
Marek Jícha (Hlava-Ruce-Srdce)
Vladimír Smutný (Kuky se vrací)
Martin Štrba (Občanský průkaz)
Jaromír Kačer (Pouta)
Nejlepší hudba:
Michal Novinski (Kuky se vrací)
Jan Ponocný a Buty (Mamas & Papas)
Petr Ostrouchov (Občanský průkaz)
Tomáš Vtípil (Pouta)
Jan P. Muchow (Ženy v pokušení)
Nejlepší střih:
Matouš Outrata (Kajínek)
Alois Fišárek (Kuky se vrací)
Petr Mrkous (Mamas & Papas)
Vladimír Barák (Občanský průkaz)
Anna Johnson Ryndová (Pouta)
Nejlepší zvuk:
Tomáš Bělohradský (Habermannův mlýn)
Jakub Čech, Juraj Mravec a Pavel Rejholec (Kuky se vrací)
Jiří Klenka (Občanský průkaz)
Jakub Čech, Marek Hart (Pouta)
Ivo Špalj (Přežít svůj život)
Nejlepší dokument:
25 ze šedesátých aneb... (Martin Šulík)
Český mír (Vít Klusák, Filip Remunda)
Katka (Helena Třeštíková)
Medvědí ostrovy (Martin Ryšavý)
Nesvatbov (Erika Hníková)
Nejlepší výtvarný počin:
David Jařab (Hlava-Ruce-Srdce)
Jakub Dvorský (Kuky se vrací)
Milan Býček (Občanský průkaz)
Pavol Andraško (Pouta)
Jan Švankmajer (Přežít svůj život)
Herecké výkony:
Ženský herecký výkon v hlavní roli:
Zuzana Bydžovská (Mamas & Papas)
Simona Babčáková (Největší z Čechů)
Anna Geislerová (Občanský průkaz)
Kristína Farkašová (Pouta)
Lenka Vlasáková (Ženy v pokušení)
Ženský herecký výkon ve vedlejší roli:
Zuzana Kronerová (Habermannův film)
Zuzana Čapková (Mapas & Papas)
Kristýna Liška Boková (Občanský průkaz)
Barbora Milotová (Pouta)
Eliška Balzerová (Ženy v pokušení)
Mužský herecký výkon v hlavní roli:
Karel Roden (Habermannův mlýn)
Konstantin Lavroněnko (Kajínek)
Jaroslav Plesl (Největší z Čechů)
Martin Myšička (Občanský průkaz)
Ondřej Malý (Pouta)
Mužský herecký výkon ve vedlejší roli:
Vladimír Dlouhý (Kajínek)
Igor Bareš (Největší z Čechů)
Igor Chmela (Největší z Čechů)
Lukáš Latinák (Pouta)
Oldřich Kaiser (Pouta)
Udělené ceny:
Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film:
Pouta
Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší dokument:
Český mír
Nejlepší filmový plakát:
Kuky se vrací (Petr Štěpán)
Český lev za nejlepší zahraniční film:
Počátek
Cena Magnesia pro nejlepší studentský snímek:
Graffitiger (Libor Pixa)
Cena filmového portálu Kinobox.cz za nejlepší film:
Ženy v pokušení