Čtyřiašedesátiletý Bělohlávek v současnosti působí na prestižním šéfdirigentském místě u Symfonického orchestru BBC v Londýně, kde mu smlouva v roce 2012 skončí. V tomtéž roce opustí místo šéfdirigenta ČF Izraelec Elijahu Inbal.

"Máte dobré informace. Já měl to štěstí, že jsem byl u dvou klíčových schůzek pana ministra (Jiřího) Bessera s panem Bělohlávkem, a okamžik, kdy si oba pánové toto pondělí podali ruce, se jen těžko popisuje. Myslím, že to v 17 hodin na ministerstvu oba popíšou sami," řekl Brunclík. Smlouvu podle mluvčího s Bělohlávkem podepíše Besser.

Ministr kultury v médiích už dříve uvedl, že jméno nového šéfdirigenta oznámí před Vánocemi. Generální ředitel ČF David Mareček však ještě na začátku prosince předpokládal, že se bude jednat až do poloviny ledna.

Vedení ČF o podpis smlouvy s Bělohlávkem, který je považován za nejúspěšnějšího českého dirigenta současnosti, dlouho usilovalo. Jednalo s ním jako s jediným oficiálním kandidátem. Slibuje si od něj mimo jiné i posílení pozice ČF na mezinárodní hudební scéně. Bělohlávek by byl vhodným kandidátem i podle některých hudebních kritiků. Někteří hráči ČF se jej ale mohou obávat vzhledem k jeho pověstné náročnosti, zejména v přípravě na koncerty.

Českou filharmonii prověřovali na podzim auditoři, kteří zjistili pochybení v řízení instituce v uplynulých dvou letech, za tu dobu se zde vystřídali tři generální ředitelé. Z managementu filharmonie v současné době odchází finanční šéf, ČF ukončí spolupráci ale i s manažerkou orchestru. Příspěvkovou organizaci hospodařící s dvousetmiliónovým rozpočtem vede dočasně ministrův náměstek Radek Zdráhal, od 1. února převezme vedení Mareček.