Jaké byly nejlepší momenty turné, v rámci kterého jste měli nedávno i čtyři zastávky v České republice?

Neočekávaně krásná byla Francie. Nějaký čas jsme tam nehráli a zdá se, že to byla chyba. A samozřejmě koncerty v Česku byly bezvadné – jako vždy. Zdá se, že nám neustále roste vaše publikum. Děkujeme.

V minulosti jste spolupracovali s několika českými umělci, například s Lenkou Dusilovou nebo kapelou Wohnout. Chystáte něco dalšího?

Nic takového nemáme s Waltari v plánu. Teď pracuji i na svém sólovém projektu a v rámci něj mohou snadno vznikat podobné věci. Víc si řekneme později.

Kdybyste si mohl vybrat kohokoli, kdo by s Waltari měl nahrát písničku, kdo by to byl?

Rád bych spolupracoval s téměř všemi klasickými hvězdami, které mi přijdou na mysl. Ale proč ne i nějaký novější počin? Třeba s Lady Gaga.

Bude se váš sobotní koncert v Kadani nějak lišit od těch, které jste tu odehráli naposledy?

Letní festivaly jsou vždy díky své atmosféře, která se od té temné klubové naprosto liší, jiné. Vystoupení na nich proto také musí být lehce pozměněna. Ale rád bych si detaily ponechal jako překvapení.

Ve vaší biografii se píše, že „vstřebáváte vše aktuální“. Jaký hudební styl je podle vás momentálně nejzajímavější?

Kupodivu se po své éře obliby nu metalu nějak, možná pochopitelně, pomalu posunuji směrem k modernímu emo a rock stylu. Všímám si svěžího přístupu k rocku u kapel, jako jsou Paramore. Co se týká metalu, tak to jsou stále například Avenged Sevenfold, Disturbed nebo Tool. V srpnu vyjde má první sólová deska, která trochu flirtuje s tímhle emorockovým přístupem. Nikoli s metalem. Stále se dokážu jednoduše ztotožnit s jakýmkoli hudebním přístupem, ke kterému jsme kdy inklinovali.

Je důležité se vyvíjet?

To určitě. Některé nové kapely mi ale znějí povědomě a příjemně, protože připomínají hudbu, kterou jsme v devadesátých letech dělali s Waltari. Mix elektroniky a rockových nástrojů mě stále nakopává, na tomhle poli je stále co dělat. Přemýšlím, jestli mě stále doopravdy bere nějaká kapela ze staré rockové školy. Jistě, mám své oblíbence, které si s nostalgií užívám, ale daleko víc mě zajímají nové věci. Hodně se těším na příští týden na koncert Muse v Helsinkách, oni mají také dost čerstvý pohled na klasický rock, baví mě. Také Green Day měli v Helsinkách dobrou zábavnou show.

Máte rádi letní festivaly?

Festivaly jsou vždycky velká party na skvělých místech. Také je to milá šance potkávat kolegy.

Loni jste vydali album Below Zero. Setkali jste se s nějakou reakcí, která vás naštvala?

Ne, měli bychom? Popravdě jsem kritiky moc nečetl, a ty, co jsem četl, byly pozitivní. A bylo mi řečeno, že i české přijetí bylo pozitivní.