„Byl jsem doslova šokován, když jsem na vlastní oči viděl, jak například sklepy podniku zaplněné dvěma sty lidmi mají jediný přístup po úzkém strmém schodišti,“ uvedl starosta Prahy 1 Filip Dvořák (ODS). Podle jeho slov je to případ klubu Popocafepetl v Michalské ulici. Kontroly provedla první městská část společně s hasiči, policií a celní správou v osmnácti takových provozovnách.

Důvodem byly časté stížnosti místních obyvatel, kterým podniky znepříjemňují život. Jen v první městské části jich je 1710.

„Stížnosti jsou hlavně kvůli nadměrnému hluku, který narušuje noční klid, nepořádku kolem podniků, nedodržování provozní doby nebo užívání prostoru v rozporu s kolaudovaným stavem,“ upřesnil Dvořák s tím, že radnice vytvořila seznam podniků, které průběžně kontroluje. Ten je podle Dvořáka dostupný také na stránkách Prahy 1.

Při kontrolách vyšlo najevo, že kromě chybějících únikových východů jsou v klubech a restauracích i další závady. Objevily se třeba nepovolené automaty, nekolkované nápoje i lidé se zákazem pobytu.

Radnice první městské části rozdala pokuty celkem za 27 tisíc korun.