Britská rocková kapela Genesis, švédská skupina ABBA nebo bouřliváci The Stooges byli uvedeni do rokenrolové síně slávy, a zařadili se tak po bok hudebních legend jako Rolling Stones nebo Beatles. Informovala o tom agentura AP. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v pondělí večer v newyorském hotelu Waldorf Astoria.

Skupina Genesis se počátkem 70. let stala jednou z nejznámějších artrockových kapel na světě. Svůj originální styl postavili její hráči na propracovaných kompozicích se souzvukem kláves, elektrických kytar a rytmiky. Při živých vystoupeních si kapela získala osobitou tvář především díky převlekům, které používal zakládající člen Peter Gabriel, ten se však slavnostního večera nezúčastnil.

"Má oprávněnou a logickou omluvu, zahajuje v této době turné," řekl člen kapely Mike Rutherford.

Ocenění si do New Yorku přijela vyzvednout polovina švédské čtveřice ABBA. Skupina se proslavila v sedmdesátých letech hity jako Dancing Queen nebo Money, Money, Money a její tvorba dala vzniknout i úspěšnému muzikálu Mamma Mia.

"Tyto písně nás nás doprovázely celou cestu až do velké Síně slávy rokenrolu," řekl jeden z členů kapely Benny Andersson, "a mluvím za nás všechny...jsme hluboce, hluboce poctěni."

Benny Andersson a Björn Ulvaeus

Benny Andersson a Björn Ulvaeus z Abby

FOTO: Archiv, Právo

Skupina ABBA vznikla v roce 1971 ve Stockholmu. Její název je zkratkou křestních jmen Agnethy Fältskogové, Björna Ulvaeuse, Bennyho Anderssona a Anni-Frid Lyngstadové, která se také ceremoniálu zúčastnila.

Za Anderssonova doprovodu na klavír pak countryová zpěvačka Faith Hillová zazpívala hit The Winner Takes It All, který připomíná, že členové skupiny začínali jako dva manželské páry a skončili jako rozvedení.

Mezi oceněními jsou také jamajský reggae zpěvák Jimmy Cliff nebo britská skupina The Hollies, která i přes značnou popularitu zůstala v šedesátých letech ve stínu slavnějších kolegů Beatles.

V Síni slávy rokenrolu (Rock and Roll Hall of Fame) jsou například kanadský písničkář Leonard Cohen, Elvis Presley, Madonna, Bob Dylan nebo skupina Black Sabbath. Do Síně slávy smějí být uvedeni zpěváci a skupiny, jejichž první album se objevilo na trhu nejméně před 25 lety.