"Připomeneme tak 72. výročí okupace Československa nacistickým Německem, ale i to, že Hřebejkův snímek Musíme si pomáhat byl do kin uveden právě před deseti lety," uvedl na dnešním setkání s novináři šéf Jezerky Jan Hrušínský. Film získal pět Českých lvů a byl nominován na Oscara. S nápadem převést ho na divadelní jeviště přišel Jarchovský. Podle Hrušínského bylo zajímavé vidět zblízka přerod filmového scénáře v divadelní text.

Hřebejk považuje dlouholetý odstup od natáčení za výhodu; divadelní verze svým komorním charakterem i blízkostí publika klade větší důraz na lidské drama a černou grotesku. "Chtěl jsem obsadit výborné herce a zároveň jsem usiloval o to, aby nepřipomínali ty, kteří hráli ve filmu," řekl.

Film i hra Musíme si pomáhat zachycují tragické období českých dějin s komediální nadsázkou. Jsou příběhem invalidy Josefa Čížka, jeho ženy, českého Němce Horsta, jenž střídavě škodí a pomáhá, a židovského uprchlíka z koncentračního tábora. V inscenaci dále hrají Petr Vaněk v alternaci s Václavem Chalupou, Martin Sitta a Roman Štabrňák. Scénu a kostýmy vytvořila Lucie Loosová.

Divadelní režie Hřebejkovi vyhovují. "Zpočátku jsem se bál, zda mě filmová předloha nebude příliš svazovat, ale nestalo se tak," uvedl s tím, že se na zkouškách cítil velice svobodný. I proto, že s řadou herců už předtím spolupracoval. Například Václav Chalupa hrál jednu z hlavních rolí v jeho prvním celovečerním filmu Pějme píseň dohola.
"Věřím, že to střídání tragédie a grotesky, které diváci znají z filmu, bude působivé i na jevišti," dodal režisér.

"Je zároveň zbabělý i statečný a také zoufale tragický i komický, stejně jako dějiny našeho národa," uvedl představitel Čížka Jiří Macháček. Nezbylo mu nic jiného, než na filmového Čížka v podání Bolka Polívky zapomenout a nalézt ho v sobě a na jevišti. "Ten text jsem musel hledat znovu ve stejných situacích, ale v jiných kulisách," řekl Macháček.