Otec je literární kritik, matka kritička umění a jejich povolání předurčilo jejich vztah k synovi. Dělej si, co chceš, ale nejlépe bys to měl učinit tak a tak, slyší neustále. Sólo má kamarády: tlouštíka Blase, toužícího po hezké šťabajzně, playboye Claudia a sexuálního štvance Raúla. A se všemi se vydává na cestu po Španělsku, aby si užili holek, pití, sem tam drog. Říkají tomu velká prasácká cesta.

Věřit se dá šaškovi

„Jediný člověk, kterému se na dvoře dá věřit, je šašek,“ připomněl Trueba na setkání v Praze Borgesova slova o Montezumovi, která mu jsou blízká prakticky jako stylové vyznání. Právě takovými klauny jsou všichni čtyři kamarádi, kteří se potloukají od baru k baru, od dívky k dívce, přitom mají své sny, jeden dokonce manželku. Pomalu jim končí zdánlivě bezstarostná doba mládí a dostávají se do věku, kdy je na čase začít žít nejen sólo.

Je to veselé čtení o dobrém přátelství s mimořádně živým, moderním jazykem Denisy Škodové, která vystihla způsob komunikace dospívajících puberťáků. Pod vnější slupkou však skrývají konflikty s rodiči, kteří se na jejich vztahu k bezcílnému životu podepsali. A jejich citlivá duše se snaží porozumět sobě samé. Není divu, že román vydaný před deseti lety vyšel doma v téměř dvaceti vydáních. Je výstižným portrétem části mladé generace, které je dáno loučit se s mládím.