Hvězdou prvního dne byl francouzský herecký talent Grégoire Colin (1975) známý ze spolupráce s výjimečnou dámou francouzského filmu Claire Denis. Do lázeňského města přijel uvést svůj snímek Zátoka lišek i nové drama Claire Denis 35 panáků rumu.

Colin začal ve dvaceti letech natáčet experimentální snímky a psát první scénáře. Objevil se ve snímcích Před deštěm, Královna Margot nebo Vysněný život andělů.

Pasolini je první režisér, díky němuž jsem jako teenager začal mít rád kino.Grégoire Colin

Spolupráce s Claire Denis začala v roce 1994 klasicky, na castingu k filmu US Go Home. „Ale začátek až tak obvyklý nebyl. Claire totiž nechala herce přečíst úryvek ze Seneky a pak zatančit,“ vzpomíná Colin. „Claire Denis je člověk, který chce natáčet pořád víc a víc, nemůže zastavit, je na tom totálně závislá. Klidně dělá dva filmy zároveň,“ dodává. Mají prý velmi pěkný vztah: „Myslím, že je pro mě skoro jako máma.“

Práce s výjimečnou francouzskou herečkou a režisérkou je pro Colina inspirativní a naprosto odlišná od přístupu ostatních režisérů. „Když jsme poprvé spolupracovali, nutila mě k improvizaci. Nechává totiž hercům prostor, i oni jsou pro ni inspirací,“ podotýká.

Nostalgické vzpomínky na dětství

Dvanáctiminutové dílko Zátoka lišek natočil loni; v hlavních rolích: léto, moře, krásná dívka a chlapec. „Práce na Zátoce lišek byla docela obtížná, protože jsem před tím řadu let pracoval na celovečerních projektech. Tenhle film jsem natočil také jako předstupeň k možnému budoucímu celovečeráku. Příběh ke mně přišel tak nějak jednoduše – je velmi drobný, až jako v anekdotách. Je takovou nostalgií na dětství, na dobu, v níž jsou všechny sny možné,“ přibližuje.

Inspirací jsou šarmantnímu tvůrci kromě osobního života, vlastních zážitků a posedlostí, literatura a filmy. „Velmi mám rád Pasoliniho filmy. Je to vlastně první režisér, díky němuž jsem začal mít jako teenager rád kino. A když jsem četl jednu z jeho povídek v knize Stories From The City of God našel jsem docela hodně společných prvků jeho příběhu a mé Zátoky lišek,“ doplňuje.

V jeho chystaném projektu se možná objeví i karlovarský hotel Thermal. „Udělal na mě dojem, pořád hledám prostředí pro svůj nový film, který bude inspirovaný Modrovousem. Příběh se ale odehrává dnes. Bude to děsivý thriller,“ prozradil s tím, že možná bude hledat herecké obsazení i mezi českými herečkami.