Na farmě Matamata na Novém Zélandu se zasazují živé ploty a stromky, čistí se cesta pro Gandalfa a Froda a zútulňují hobití domky. Podle místních novin Southland Times pracuje na pozemku asi tucet lidí. Začali sázením a teď chystají na stavby.

Zpočátku se snažili všechno utajovat, ale o filmu Hobit se dávno ví a na místo jezdí i turistické výpravy, takže držet Hobitín v tajnosti nebylo možné. Většina hobitích děr ještě zůstala zachována z dob natáčení Pána prstenů. Idylickou farmu Matamata, která patří rodině Alexanderových, objevili filmaři uprostřed novozélandské přírody v roce 1998 a v době natáčení Pána prstenu se tam přesunulo asi čtyři sta lidí.      

Režisér a producent Peter Jackson sdělil serveru TheOneRing, že představitele hlavní role ještě stále nemají. Spekuluje se o jménech jako Daniel Radcliffe, James McAvoy a David Tennant. "Jméno ještě neoznámíme, začínáme sice uvažovat o castingu, ale momentálně jsme ponořeni do scénáře," řekl. 

Hobita brzdí soudní spory

Dědicové spisovatele J.R.R. Tolkiena se už přes rok soudí s hollywoodskou společností New Line Cinema o astronomické zisky z trilogie Pán prstenů. Pokusili se i zastavit přípravy na film Hobit. Případ se bude řešit v USA 19. října, kdy zasedne porota.

Tolkienův Trust, který spravuje dědictví slavného autora, žaloval New Line Cinema v únoru 2008, tehdy ještě média psala o zhruba poloviční částce, nyní je to 220 miliónů dolarů. Podle smlouvy z roku 1969 má žalující strana dostat 7,5 % hrubých zisků z filmů a produktů s nimi spojených.

Ve filmu Hobit se pravděpodobně znovu objeví Sir Ian McKellen (Gandalf z Pána prstenů) a překvapivě také Viggo Mortensen (Aragorn), přestože v příběhu o Hobitovi z roku 1937 žádný Aragorn nefiguruje.

Hobita, který by měl být v kinech v roce 2012, bude natáčet mexický režisér Guillermo del Toro s producentem Peterem Jacksonem, který se podílel i na scénáři. Film bude mít dva díly a ten druhý vůbec nevychází z knižní předlohy. Má vytvořit jakýsi most mezi tím, co se dělo v Hobitovi, a začátkem Pána prstenů.