"Přivítáme řadu zajímavých hostů, mezi nimiž je syn španělského režiséra Luise Buňuela, který uvede filmy svého slavného otce i dokument o něm. Soustředíme se i na řadu začínajících herců a hereček. Na to se specializujeme," řekl Koliha.

Mezi významnými osobnostmi budou podle pořadatelů festivalu mimo jiné španělská herečka Clara Lagoová nebo mladá americká hollywoodská hvězda AnnaSophia Robbová. Do festivalového Zlína zavítá také známý americký režisér maďarského původu Gábor Csupó, který zasedne v hlavní porotě a představí také svůj celovečerní film Kletba Měsíčního údolí. Hvězdou filmové přehlídky má být také anglický herec Tim Curry známý z filmu Sám doma 2:Ztracen v New Yorku.

Dny španělské kinematografie uvedou nové filmy, které budou zařazeny do soutěže, ale také starší snímky. Uvedeno bude přes 30 děl mapujících dějiny kinematografie. "Měli jsme trochu problém najít španělské filmy pro děti a mládež, jak jsou chápány v Česku. I filmy pro mládež se věnují sexu," uvedl na tiskové konferenci za pořadatele David Čeněk. Na programu budou snímky jako Sídliště, který je označován jako provokativní, nebo kultovní film Vampír.

Kdopak by se vlka bál


Mezi dalšími hosty budou úspěšný mladý ruský herec Alexej Bardukov, známý z filmu Anglické jahody, španělský režisér Imanolo Uribe nebo kanadský režisér, scenárista a kameraman Vico Sarina.

Do soutěžní sekce hraných filmů pro děti se letos probojovala i dvojice českých filmů; pohádka Peklo s princeznou režiséra Miroslava Šmídmajera a snímek Kdopak by se vlka bál Marii Procházkové, který zaujal na letošním Berlinale. Mezi další zajímavé snímky patří podle pořadatelů francouzský film Kouzelný život nebo indický příspěvek Splněný sen ze současné bollywoodské produkce.

V soutěži evropských debutů je český film Proměny Tomáše Řehořka. V přehlídce zemí Visegrádu pak Děti noci a Anglické jahody. Další čeští zástupci jsou v soutěži animovaných krátkých filmů pro děti, která má 65 snímků ze 20 zemí. Nejvíce zástupců je v této kategorii tradičně z Ruska. Zastoupena je i tvorba z USA, Kanady, Íránu nebo Taiwanu.

Součástí přehlídky je také festival reklamy Duhová kulička, který se uskuteční 3. až 4. června. Nabídne odbornou konferenci o mediální výchově a etice v reklamě.

Kvůli lepší koordinaci se pořadatelé festivalu rozhodli zpoplatnit vstup na odpolední a večerní program. "Důvody nejsou finanční. Jde o regulační otázky. Loni jsme měli obrovské návaly v kinosálech. Lidé stáli před kinem a pak se tam nedostali. Zaznamenali jsme obrovský fenomén takzvané turistiky, kdy mladí lidé pendlují mezi sály. Chtěli jsme zkulturnit a zklidnit provoz," řekl Koliha. Za vstup na odpolední představení tak návštěvníci zaplatí 20 korun. Filmy pro malé děti budou i nadále zadarmo.