James Cotton se narodil 1. července 1935 v Tunice ve státě Mississippi ve farmářské rodině. S harmonikou se seznámil díky své matce, a když poprvé slyšel v rádiu Sonny Boye Williamsona, propadl blues a Williamson se stal jeho největším vzorem.

Jako teenager se v padesátých letech seznámil se slavným bluesmanem Muddy Watersem a vystupoval s ním až do roku 1966. "Velmi jsem Muddyho miloval a respektoval. Ale udělal jsem tam vše, co jsem mohl, a byl čas se posunout někam dál," říká Cotton.

V šedesátých letech už vystupoval s vlastní skupinou James Cotton Blues Band a posunul se blíže k bluesrocku. Dodnes vydal desítky alb a získal řadu ocenění.

Z dalších zahraničních interpetů má do Šumperka přijet také zpěvačka a kytaristka Sue Foleyovoá, Wanda Johnsonová nebo dvojice Trevor Hansbury a Thomas Schied hrající akustické blues.

Z domácích vystoupí např. Bluesberry, Retro Blues, Ondřej Pivec Quartet nebo Sestry Steinovy. Na hudební oslavě šedesátin bluesového kytaristy Luboše Andršta by neměli chybět Michal Prokop, Jan Hrubý, Radim Hladík a Michal Pavlíček. Další informace zde.