Při cestě k Viktoriinu jezeru se totiž v ještě Belgickém Kongu setkají cestovatelé s příšerou Ka – du. Spolu s černošským chlapcem jménem Kola Ažaj – věku podobného jako Petr – se rozhodli ve dvou výpravách zjistit, kdo to ta obávaná stvůra je.

Pozoruhodné je, že Ginz popisuje guvernéra Belgického Konga Winjeho jako „klasického“ rasistu přesvědčeného o božském původu „vyšší rasy“, lidí se světlými vlasy a modrýma očima. A Ažajova sestra Sena se literárního Petra ptá: „Proč někteří běloši vraždí a otročí černochy?“

Návštěva z pravěku je jediný román, který se zachoval celý

Je to pro dětského čtenáře poutavě napsaný příběh mající několikeré kouzlo. Autorem je pražský rodák, jenž byl mj. autorem kresby Měsíční krajina, kterou v raketoplánu Columbia chtěl vynést do vesmíru izraelský astronaut. Návštěva z pravěku je jeden z osmi románů, které napsal během krátkého života – a jediný se zachoval vcelku. Doprovodil ho vlastními barevnými kresbami.

Petrova sestra Chava Pressburgerová, která žije v Izraeli, ho získala právě po zkáze raketoplánu Columbia. Petr ho zanechal v Praze, ještě před cestou do Terezína, odkud pokračoval transportem 28. září 1944 do Osvětimi.

V denících zaznamenal, že poté napsal další „román“: Altajský mudrc. Měl už 260 stran. Zachoval se však jen tento jediný.

 

Petr Ginz: Návštěva z pravěku
Nakladatelství Franze Kafky, 156 stran, 300 Kč