Film Andělé a démoni, který opět režíruje Ron Howard a v němž hraje opět hlavní roli Tom Hanks, "není v souladu s našimi názory", prohlásil mluvčí diecéze Marco Fibbi. Podle něho film "útočí na náboženská témata způsobem, který je v naprostém rozporu s běžným náboženským cítěním".

Filmaři chtěli natáčet v kostelech Santa Maria del Popolo a Santa Maria della Vittoria, do nichž Brown umístil značnou část děje své knihy. Jde o dva architektonické skvosty v historickém srdci Říma vyzdobené malbami od Caravaggia a Berniniho plastikami.

Film zdržela stávka

Fibbi připomněl, že diecéze zamítla žádost amerických filmařů už loni, problém se ale vynořil až nyní, kdy se točí scény v Římě. Práce na filmu byly totiž loni přerušeny kvůli vleklé stávce hollywoodských scenáristů a obnoveny byly až letos v únoru, kdy protest skončil. Film by se měl dostat do kin v květnu příštího roku.

Fibbi připustil, že na odmítavý postoj diecéze měla vliv bouřlivá diskuse provázející jak vydání Brownovy Šifry mistra Leonarda, tak její následující filmové zpracování. Kniha i film pobouřily nejen představitele katolické církve, ale i běžné věřící tvrzením, že Ježíš byl ženatý a že byl otcem dítěte, což jde přímo proti základnímu křesťanskému dogmatu. Autor navíc popisuje katolické hnutí Opus Dei jako vražednický kult. "Je zřejmé, že nynější film má shodné téma," prohlásil Fibbi. Dodal, že zákaz nebrání filmařům natáčet vnějšek obou kostelů.

Brownova kniha Andělé a démoni je zpracována jako religiózní thriller kombinující zápletky kolem prastarého tajného bratrstva známého jako Ilumináti s luštěním šifer, papežským konkláve a s vyspělými zbraněmi hrozícími zničit Vatikán.