Tříčlenná porota mohla dnes výkon účinkujících pouze komentovat. Tři ze čtyř dnešních účastníků hájila v kategorii 25+ porotkyně Gábina Osvaldová. Vokální skupinu All X byla ze "stáje" Petra Jandy. Porotce Ondřej Soukup o své svěřence přišel už minulý týden, a tuto neděli proto na pódium nikoho nepřivedl.

O titul prvního vítěze českého X Factoru a finanční prémii milión korun budou v semifinálovém souboji soutěžit Ondřej Ruml, Jiří Zonyga a skupina All X. Ačkoliv se soutěže mohly zúčastnit všechny věkové skupiny zájemců, závěrečná kola se budou muset obejít bez finalistů nejmladší kategorie do 24 let.

Obecenstvo se s osmadvacetiletou Pártlovou loučilo nadšeným potleskem a skandováním jejího jména. To, že dnes barmanka z jižních Čech vypadne, ovšem tipovali i dva ze tří porotců.

"Americký sen"

Soutěžící si tentokrát vybírali písně z hudebních žánrů, které vznikly ve Spojených státech. Jako první se představil Ondřej Ruml s písní Raindrops Keep Falling On My Head, který se sám doprovázel na banjo. Jeho výkon ocenili všichni porotci. "Kolují tady legendy, jak na to (banjo) umíš. Není to přehnané. Opravdu to strašně umíš i s prasklou strunou," škádlil mladého zpěváka Janda, který se mylně domníval, že Rumlovi jedna ze strun chybí. Také Osvaldová a Soukup se shodli, že Ruml předvedl skvělý výkon. Jeho další píseň z repertoáru Stinga už porotce tolik nenadchla. Jandovi se navíc nelíbila čepice na zpěvákově hlavě.

Pártlová zpívala píseň Hanky Panky od Madonny a porota se rozplývala chválou. "Sluší ti swingové věci. Bylo to senzační," řekl Soukup. Ten ocenil také zpěvaččin další výkon, v němž předvedla jeden z největších současných hitů Say Right od Nelly Furtado. "Zpívala jsi výborně a měla jsi i skvělý výraz. Konečně jsem se dočkal," chválil, zatímco minule Pártlové vytýkal "nedostatek emocí". Janda ovšem označil hit za "debilní" a řekl, že písničky tohoto typu nesnáší. Neměl však nic proti předvedenému pěveckému výstupu.

Tradiční chválu sklidili All X. "Mám dost svých favoritů, ale All X ti závidím," řekla Jandovi Osvaldová. Podle Soukupa je radost tuto šestici pozorovat díky její kreativitě. "Vnášejí tam takových prvků, že to zpívání člověk ani nevnímá," uvedl. Janda si do svých svěřenců nejprve mírně rýpl, když řekl, že "líp vypadají, než zpívají", ale vzápětí tvrdil, že "to bylo jedno z nejhezčích čísel". "Těžko po tom někdo řekne, že neumějí zpívat," prohlásil po jejich druhém výkonu.

Čtyřiačtyřicetiletý rocker Jiří Zonyga si u diváků vysloužil ovace za obě skladby, které přednesl. V první části překvapil v klobouku, který si nasadil místo tradičního šátku. Zazpíval swingovou píseň Just a Gigolo. "Jako dítě jsem tuto písničku nenáviděla, ale od tebe to byla smršť. Tebe by si ale nějaká žena těžko najala jako gigola, spíš jako bodyguarda," poznamenala Osvaldová. Velmi se pak líbil slavný hit Hotel California v jeho podání. "Zpíval jsi to po svém. Bylo to ale nádherné," řekl Janda. Soukup ocenil, že Zonyga místy zpíval potichu. "Jsi na dobré cestě," povzbudil jej.

Nadšený Kerndl by rozdal milión všem

Hostem soutěže byla osobnost českého swingu Láďa Kerndl. "Jsem nadšený. Už po prvním kole (dnešní soutěže) bych to uzavřel. Dal bych jim po miliónu a rozpustil je," uvedl.

Za týden se bude polovina soutěžního kola odehrávat ve stylu agenta 007, další skladby si libovolně vyberou soutěžící podle vlastního vkusu.

To, kdo postoupí do nejužšího finále, bude záležet výhradně na televizních divácích. Vítěz bude znám 1. června. Podle dosavadních tipů je favoritem Ondřej Ruml, kterému věří sázkaři i bookmakeři.

X Factor odstartoval v roce 2004 v Británii, kde loni před Vánoci skončila čtvrtá série soutěže. Autorem pořadu je Simon Cowell, který například hodnotil pěvecké výkony v soutěži Pop Idol. Tu televize Nova vysílala pod názvem Česko hledá SuperStar.