Oscar za nejlepší film je přitom v nebývale silné konkurenci pětice snímků na špici nejspíš zároveň oceněním dlouholeté práce této nesmírně originální sourozenecké dvojice. Sice už mají Oscara za původní scénář filmu Fargo a v něm za nejlepší ženský herecký výkon Frances McDormandové, ale soška za nejlepší film a režii jim citelně chyběla.

Film Tahle země není pro starý navíc až na jedinou výjimku splňuje a propojuje vše, co je pro jejich tvorbu charakteristické. Tou výjimkou je adaptovaný scénář, což je u nich neobvyklé, ale budiž řečeno, že stejnojmenný román Cormacka McCarthyho jako by byl přímo pro ně napsán.

Tahle země není pro starý je jednak brilantní studií příčin a podhoubí násilí, což je odvěké téma obou bratrů, jednak je typicky coenovským příběhem člověka, který jednou – a ani snad ne se zlým úmyslem – klopýtne na spořádané cestě životem a už se veze.

Tím člověkem je mladý chudý muž (Josh Brolin), který v poušti na mexicko-texaských hranicích najde mezi mrtvolami, postřílenými při nevydařené předávačce drog, balík plný peněz. Podlehne pokušení zařídit díky tomu sobě a své ženě (Kelly MacDonaldová) pohodlnější život, než byl ten dosavadní. Jenže se samozřejmě přepočítá.

Na stopě je mu jednak nájemný vrah a psychopatický zabiják se strašlivým účesem a ještě strašnější zbraní v podobě pistole na zabíjení jatečního dobytka (Oscarem oceněný Javier Bardem), jednak šerif (Tommy Lee Jones), který ztělesňuje staré klasické hodnoty spravedlnosti.

Jenže ty už se v téhle zemi nenosí, ze starých časů zůstaly jen širé pláně, nad nimiž se chvěje horký vzduch, jen občas proříznutý zvuky typickými pro tento kraj (včetně třesku pistolí při divoké přestřelce).

Coenové vytvořili svébytný žánr

Stejně jako téma je typicky coenovská i nálada celého filmu, vypravěčské mistrovství, které strhne diváka v první minutě a nepustí až do konce. Film je jako vždy u Coenových směsicí několika žánrů, jež se však v jejich případě skládají do žánru zcela originálního. Prolíná se tu thriller s gangsterkou a zastřešuje to vývojem děje i atmosférou westernové ladění. A nechybí jejich typický černý humor ani ironické poznámky vůči světu.

Dokonalé je herecké obsazení. Už typologický výběr přesně vystihuje charaktery postav a kromě toho jsou to vesměs výborní herci.

Tahle země není pro starý se rozhodně řadí k nejlepším filmům obou slavných nezávislých bratrů. Stojí však za poznámku, že v méně nabitém roce by vítězství jejich další variace na téma podhoubí a kořeny násilí bylo o něco přesvědčivější než letos, kdy jejich konkurenty bylo jednak úžasné historické drama Až na krev a jednak velká filmová romance Pokání.

Tahle země není pro starý USA 2007, 122 min. Režie: Ethan a Joel Coenovi, Hrají: Josh Brolin, Javier Bardem, Tommy Lee Jones